Скандал со вакцинирање ВИП личности во Аргентина

Буенос Аирес, 23 февруари 2021 (МИА) – Во Аргентина избувна скандал со вакцинирање познати личности откако Министерството за здравство објави список со 70 лица кои незаконски примиле вакцина против коронавирусот.

На списокот се претседателот Алберто Фернандез и членовите на неговиот кабинет, како и министерот за економија Мартин Гузман, аргентинскиот амбасадор во Бразил, поранешниот претседател Едуардо Дуалде, неговата сопруга и нивните деца, како и службеници кои не се меѓу приоритетните за првите 1,8 милиони дози вакцини.

Приоритет за добивање на вакцината имаат здравствените работници и луѓето постари од 70 години во внатрешноста на земјата и постарите од 80 години во Буенос Аирес.

Скандалот избувна во петокот кога новинар на радио рече дека поради неговото пријателство со поранешниот министер за здравство Гинис Гонзалес Гарсија, кој морал да си даде оставка, тој бил вакциниран во просториите на Министерството, додека болницата во Буенос Аирес добила 3.000 дози вакцини.

Во Аргентина, која има 44 милиони жители, повеќе од два милиона луѓе се заразени, а 51.000 починаа од вирусот.

Земјата досега има добиено 1,22 милиони дози од руската вакцина Спутник V и 580.000 дози од индиската вакцина, а во наредните денови очекува еден милион дози од кинеската вакцина Sinopharm.

– Идејата за ВИП вакцинација во Министерството за здравство е погрешна. Она што се случи беше специфична ситуација, десет лица отидоа да се вакцинираат, а претседателот ги презеде потребните мерки, рече новата министерка за здравство, Карла Визоти.

реклама

Откриен е нов сој: Високозаразен, ја намалува ефикасноста на вакцината

Read more

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Read more

Пирати, блуд и неморал: Како „Божјата казна го стигна најгрешниот град во светот“?

Read more

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Read more

Свет

Семејствата на починати од COVID-19 го тужат британскиот премиер Борис Џонсон

Read more

Меркел: Жените се несразмерно погодени од пандемијата

Read more

Шестмина загинати во сообраќајна несреќа во Полска со украински автобус

Read more

Рајан: Некои мислат дека најлошото помина, но тоа не е точно

Read more
 

Вести

Семејствата на починати од COVID-19 го тужат британскиот премиер Борис Џонсон

Читај повеќе

Стигнаа руските вакцини Sputnik V

Читај повеќе

ДЗС: Неделава попишани вкупно 32.752 лица од дијаспората

Читај повеќе

Велосипедист загина во сообраќајка кај Охрид

Читај повеќе

Пресечени меѓународни канали за транспорт на дрога во две полициски акции

Читај повеќе

Поранешни војници со наполнети 45 години бараат решавање на нивниот статус во најбрз рок

Читај повеќе
  • play_arrow

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Читај повеќе

Корона кризата дополнително ја влоши положбата на самохраните родители во државава

Читај повеќе

Камион со марихуана запленет на ГП „Богородица“

Читај повеќе