Култура

Скандал во Италија: Изложба на Модилјани со фалсификат слики

11. јануари 2018 - 11:59 | А.С.

Адвокати за заштита на правата на потрошувачите во Италија бараат отштета откако експерт за уметност заклучи дека сите речиси слики прикажани на изложба во Џенова посветена на славниот уметник Амадео Модилјани биле фалсификати.

Експертот ангажиран од судот во Џенова заклучил дека 20 од 21 слика поставени на изложбата во 2017 година, очигледно биле фалсификати, објави новинската агенција ANSA.

Адвокатот Фурио Тручи, чија специјалност е заштита на правата на потрошувачите, ги повика посетителите на изложбата да побараат отштета поради измамата.

Изложбата беше затворена пред три дена, откако Обвинителството отвори истрага по основано сомнение што го изразиле експерти за сликарство во врска со автентичноста на сликите.

Коментирај