Скандалот на Јуве го носи и Роналдо пред јавен обвинител?

Според италијанските медиуми и Кристијано Роналдо ќе треба да разговара со торинскиот јавен обвинител околу матните работи во сметководството на неговиот поранешен клуб.

La Gazzetta dello Sport пишува дека многу е веројатно истражните органи да издадат налог за испрашување на Кристијано Роналдо, откако секој ден сѐ повеќе матни работи излегуваат од Јувентус.

Андреа Ањели, Павел Недвед, Фабио Паратичи и други сегашни и поранешни директори на клубот се под истрага за наводни нерегуларности во клупското сметководство. Засега не се знае точно за што, но и Кристијано Роналдо е вмешан во матните работи, иако за него не е покрената истрага. Претпоставките се дека тој не ни знаел што се случува, но сепак веројатно ќе мора и тој да даде исказ пред јавен обвинител.

Она што торинскиот јавен обвинител го интересира е таканаречениот „таен договор“ кој Роналдо го имал со „Старата дама“. Имено, според снимени телефонски разговори помеѓу клупски директори, се зборува за „таен документ кој теоретски не би требало да постои“ и кој истражителите сѐ уште не го имаат пронајдено. Лицата од Јувентус кои веќе биле испрашувани не успеале да ја објаснат природата на тој договор со Кристијано Роналдо.

Португалскиот ас беше меѓу оние кои во март, април и јуни 2020 година се согласија да се откажат од своите плати за финансиски да му помогнат на клубот поради локдаунот и прекинатата сезона. Но, веројатно откако сезоната продолжи сите дискутирале со клубот околу начинот на кој ќе им бидат надоместени тие плати.

За торинскиот јавен обвинител тајниот договор на Јуве и Роналдо е од голема важност бидејќи тој не бил пријавен кај надлежните власти. Токму поради тоа многу веројатно е дека во наредниот период ќе биде побарано од Раоналдо да дојде на разговор и да ги расчисти работите.

реклама

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Фудбал

Преиначена најголемата казна во историјата на Премиер лигата

Read more

Борнмут го праќа во историја препознатливото лого со долга коса

Read more

Никој не може да го запре Интер - дали трката по Скудетото е завршена?

Read more

7 најдобри дебитантски сезони во историјата на фудбалот

Read more
 

Спорт

Полска падна, кошаркарите се вратија во игра за пласман на ЕвроБаскетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Преиначена најголемата казна во историјата на Премиер лигата

Читај повеќе

Борнмут го праќа во историја препознатливото лого со долга коса

Читај повеќе

Никој не може да го запре Интер - дали трката по Скудетото е завршена?

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најдобри дебитантски сезони во историјата на фудбалот

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ со нов фантастичен подвиг во НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

Ван Дајк во 118-та му го донесе Лига куп пехарот на Ливерпул против Челси

Читај повеќе

Вардар излезе од опасната зона, нов пораз на Работнички, кикс на Шкендија

Читај повеќе

Осудениот Дани Алвес за три месеци може да биде слободен човек

Читај повеќе