Скап е, но нема лесно да го скршите: iPhone 14 на тест на издржливост

Најновиот iPhone 14 се најде во рацете на Зак, од популарниот YouTube канал JerryRigEverything, кој ја тестираше издржливоста на телефонот.

Дизајнот на моделот iPhone 14 во голема мера е копиран од минатогодишната варијанта на iPhone 13, но има многу подобрувања во областа на хардверот.

Една од главните разлики е што Apple сега го олесни одвојувањето на задното стакло, а трошоците за поправка се намалени.

Вообичаено, тестот за издржливост започнува со тестот за гребење на екранот, кој покажува помали гребнатини на шесто ниво на скалата на Мос, и со подлабоки гребнатини на седмо ниво.

Камерите на задната страна на моделот iPhone 14 според маркетингот на Apple користат леќи од кристал од сафир, но тестот покажува дека тоа не е точно бидејќи трагите од гребење почнуваат да се појавуваат на шестото ниво од скалата на Мос.

Малку подолгиот тест со горење резултираше со неколку мртви пиксели, кои не се опоравуваат, што беше и очекувано.

На крајот, тестот за свиткување под притисок со раце покажа дека iPhone 14 има многу цврста градба и не се забележува свиткување или пукање однадвор или во интегритетот на куќиштето.

Remote video URL
Тагови
реклама

Хороскопски знаци на кои пријателите им се поважни од партнерот

Read more

Необичниот улов кај Австралија отвора прашања: Нов вид или само чудна ајкула?

Read more

Шокирани и збунети: Данската кралица им ги одзеде титулите на 4 внуци

Read more

Објавена точната причина за смртта на кралицата Елизабета Втора

Read more

Мобилни

Новиот Xiaomi многу потсетува на iPhone 14 Pro поради еден важен детаљ

Read more

Протекоа фотки од новите Galaxy S23 кои откриваат практично сѐ

Read more

Збогум Pro Max, Apple воведува нова класа на телефони

Read more

Скап е, но нема лесно да го скршите: iPhone 14 на тест на издржливост

Read more
 

Гик

6 интересни факти за животот на Мартин Лутер

Читај повеќе
  • filter

Необичниот улов кај Австралија отвора прашања: Нов вид или само чудна ајкула?

Читај повеќе
  • play_arrow

Тројца руски космонаути безбедно се вратија од вселената

Читај повеќе

TikTok за три месеци отстранил 113 милиони клипови

Читај повеќе
  • play_arrow

Пристигнува првата Razer Android конзола

Читај повеќе
  • play_arrow

Електричниот авион Alice го изведе првиот пробен лет

Читај повеќе

Новиот Xiaomi многу потсетува на iPhone 14 Pro поради еден важен детаљ

Читај повеќе
  • play_arrow

Новоформираните езера на Алјаска испуштаат многу опасен гас, научниците се загрижени

Читај повеќе

Протекоа фотки од новите Galaxy S23 кои откриваат практично сѐ

Читај повеќе