Скапа играчка: Кој може да си дозволи електричен автомобил?

Овој тип на возило сè уште има скромен удел во продажбата во земјите на ЕУ.

Додека Европската Унија забранува дизели и бензинци, многу возачи во земјите со понизок стандард, дури и оние кои сè уште не се членки на ЕУ - како што е Македонија - се прашуваат каква иднина ги чека.

Факт е дека електричните и plug-in хибридни автомобили, односно оние чии батерии можат да се полнат на полначи, сепак имаат високи цени, така што тие претежно се привилегија на возачите во земјите на ЕУ со поголема економска моќ, како што се скандинавските.

Таму, учеството на продажбата на овој вид возила е значително поголемо отколку, да речеме, во Хрватска или балтичките земји.

Дека има големи разлики во продажбата на електрични автомобили и plug-in хибриди во ЕУ, покажа новата студија спроведена од ACEA (Здружение на производители на автомобили во Европа).

Анализата јасно покажува дека разликите во продажбата ја следат разликата во животниот стандард помеѓу земјите.

Електричните автомобили и plug-in хибридите сочинуваат 10,5 проценти од сите нови возила продадени во ЕУ минатата година. Во исто време, нивниот удел беше помалку од три проценти во дури 10 земји-членки.

Анализата на ACEA покажува дека постои директна врска помеѓу побарувачката за електрифицирани автомобили и бруто националниот производ на земјата (БДП) по глава на жител.

Ова значи дека цената е сè уште важен фактор за да се одлучи кој тип на автомобил да се купи.

Португалија - исклучок што го потврдува правилото

Единствен исклучок од ова правило е Португалија, каде уделот на пазарот на електрични автомобили и хибриди со приклучок достигна 13,6% во 2020 година, и покрај фактот дека земјата е една од оние со релативно ниски просечни примања.

Во извештајот на ACEA се наведува кои земји имаат најголем број електрични и plug-in возила, како и БДП по глава на жител во 2020 година. Погледнете ја листата:

1. Шведска - процент на електрични и приклучни хибриди 32,2%, БДП по глава на жител 45.610 евра

2. Холандија - процент на електрични и приклучни хибриди 25%, БДП по глава на жител 45.790 евра

3. Финска - процент на електрични и приклучни хибриди 18,1%, БДП по глава на жител 42,940 евра.

Од друга страна, наведени се и земјите со најмал удел на електрични и приклучни хибридни возила:

1. Кипар - процент на електрични и приклучни хибриди 0,5%, БДП по глава на жител 23.580 евра

2. Литванија - процент на електрични и приклучни хибриди 1,1%, БДП по глава на жител 17.460 евра

3. Естонија - процент на електрични и приклучни хибриди 1,8%, БДП по глава на жител 20,440 евра

Кога станува збор за нашиот регион, на самото дно, Хрватска е на четвртото место со процент на електрични и приклучни хибридни возила од само 1,9% и БДП по глава на жител од 12.130 евра.

Покрај тоа, петте земји со најмала побарувачка за вакви автомобили, исто така, имаат многу малку полначи - секоја од нив има само по еден процент удел на полначи во споредба со ЕУ како целина.

Конечно, Норвешка, која не беше вклучена во студијата, е атипична на неколку начини - како земја со најголем БДП и истовремено пристапни цени на електрични и приклучни хибриди (во споредба со другите автомобили) благодарение на бројните даночни олеснувања .

Заклучокот е дека ако ЕУ сака електрична подвижност за сите свои членки, таа и производителите на автомобили имаат голема работа - да ги направат електричните автомобили подостапни... Засега, тие се претежно скапи играчки за богатите.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Авто новости

Volkswagen го претстави малиот кросовер Taigo

Read more

Климатизација во автомобилот: Која е идеалната температура за возење?

Read more

Lamborghini што остава без здив

Read more

Поглед во новиот McLaren 765LT Spider

Read more
 

Автомобили

  • filter

Volkswagen го претстави малиот кросовер Taigo

Читај повеќе

Климатизација во автомобилот: Која е идеалната температура за возење?

Читај повеќе
  • play_arrow

Lamborghini што остава без здив

Читај повеќе
  • filter

Поглед во новиот McLaren 765LT Spider

Читај повеќе
  • filter

Дебитираше новата Lada Niva Bronto во Русија

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Читај повеќе
  • play_arrow

Tesla Semi камионот одложен за 2022 година

Читај повеќе

Оваа грешка при менување брзини може да предизвика скап дефект

Читај повеќе

Редок Mercedes SLR McLaren 722 чини вртоглави 2,6 милиони евра

Читај повеќе