Скарлет Јохансон го тужи Disney поради филмот „Black Widow“

Актерката Скарлет Јохансон поднесе тужба до Врховниот суд во Лос Анџелес против Disney поради прекршување на договорот, откако компанијата го прикажа филмот „Black Widow“ на својата стриминг платформа Disney+ истовремено кога започна да се прикажува и во кинатa.

Филмот истовремено е прикажан на стриминг сервисот и во киносалите, а во тужбата актерката наведе дека тоа е директно кршење на договорот меѓу неа и компанијата. Јохансон вели дека во договорот нејзината плата била поврзана исклучиво со прикажувањето на филмот во кино.

Disney смета дека овие обвинувања се без основа и дека тужбата е „особено тажна и вознемирувачка поради занемарувањето на ужасните и долготрајни глобални последици од пандемијата“.

„Disney во целост го испочитува договорот со госпоѓата Јохансон, а покрај тоа прикажувањето на „Black Widow“ на Disney+  значително ја зголеми можноста да заработи дополнителна сума и покрај досега добиените 20 милиони долари“, изјавија од Disney.

„Black Widow“ премиерно е прикажан на 29 јуни, додека во САД на 9 јули и заработи 80 милиони долари само во Северна Америка, како и уште 60 милиони долари глобално, благодарение на стриминг сервисот Disney+.

По тој успех, филмот, со буџет од 200 милиони долари, досега има заработено над 319 милиони долари и е петтиот филм со најголема заработка во 2021 година.

Remote video URL
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Филм & ТВ

Филмот „М“ на Вардан Тозија ќе учествува на фестивалот во Котбус

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

„Dune“ заработи 76 милиони долари на светскиот бокс-офис

Read more

Објавен првиот трејлер за серијата „Vikings: Valhalla“

Read more
 

Сцена

Филмот „М“ на Вардан Тозија ќе учествува на фестивалот во Котбус

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

„Dune“ заработи 76 милиони долари на светскиот бокс-офис

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен првиот трејлер за серијата „Vikings: Valhalla“

Читај повеќе

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв поглед во втората сезона на „Bridgerton“

Читај повеќе

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучи Кристен Стјуарт како принцезата Дијана: Двеминутен трејлер

Читај повеќе
  • play_arrow

Family Guy ја објаснува вакцинацијата на начин што секој може да го разбере

Читај повеќе