Склекови за крај на тренингот: Зајакнете ги мускулите за една минута

Доколку сте посветени на вежбањето, на крајот од напорниот тренинг треба да издвоите уште една минута за да направите склекови, вели фитнес тренерот Џереми Скот.

Наместете ја штоперицата на една минута и направете колку склекови можете.

Ваквата вежба е добра за градите, стомакот, рамениците, нозете, а максималното повторување во минута е најдобро за да го зајакнете горниот дел од телото. Освен тоа што ќе изгубите повеќе калории, ќе ги зајакнете мускулите.

Скот советува да се фокусирате на одржување на контролата и спуштање на телото. При секое повторување, спуштајте го торзото до подот и држете го `рбетот исправено. Избегнувајте спуштање на карлицата блиску до подот, за да направите повеќе склекови.

Доколку сметате дека неправилно ја правите вежбата, фитнес тренерот Скот вели дека најдобро е да направите кратка пауза пред да продолжите со склековите.

Откако ќе помине една минута, одморете се уште неколку минути, а потоа продолжете со истегнување на телото. Избројте колку склекови може да направите во минута. Резултатите ќе ги забележувате постепено.

реклама

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Петмина патници од летот Скопје-Турку во вторникот позитивни на COVID-19

Read more

Фит

Што ќе се случи ако не јадете ништо цели седум дена?

Read more

Неверојатна трансформација на 74 години: Ако можам јас, можете и вие

Read more

Пет утрински навики со кои побрзо ќе слабеете

Read more

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

Магазин

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Читај повеќе

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Читај повеќе
  • play_arrow

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Читај повеќе

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Читај повеќе

Ручек како од ресторан: Ароматично телешко со шампињони

Читај повеќе
  • filter

Мачки кои им пркосат на законите на физиката

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не јадете ништо цели седум дена?

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна глетка: „Стампедо“ од делфини во Калифорнија

Читај повеќе