Škoda Enyaq претворена во практичен кампер

Филијала на Škoda во Велика Британија најде начин дополнително да ја зголеми практичноста на Enyaq со претворање на електричниот теренец во кампер.

Основа за проектот беше најмоќната верзија со погон на задните тркала, поточно моделот Enyaq iV 80, кој доби шатор на покривот. До овој дополнителен простор се пристапува со скала и може да спијат две лица. Шаторот може да се постави и симнат за само неколку минути и доаѓа со вентилатор на соларна енергија, осветлување и мрежи за багаж.

На креветот кој може да се извлече над задните седишта можат да спијат уште двајца луѓе, а рамката на тој кревет може да се состави за само неколку минути и на тој начин максимално да се искористи волуменот од 1.710 литри. Со цел да се подобри практичноста на електричното возило, Škoda постави лизгачка кутија од чешката компанија EGOE, која содржи шпорет на гас и мијалник со славина и црево.

И покрај таа кутија, задните седишта сè уште можат да се користат. Дел од целокупниот пакет е столче и маса за кампување кои се преклопуваат и се расплетуваат за неколку секунди, исто како ролетни за дополнителна приватност.

Enyaq iV 80 е придвижуван од електричен мотор кој развива 200 КС и 310 Nm вртежен момент, а батерија со капацитет од 82 kWh обезбедува автономија до 544 км. Забрзувањето од 0 до 100 км/час трае 8,5 секунди.

Концептот се вика FestEVal, а засега нема планови за производство.

Погледнете го концептуалниот Enyaq од сите агли во МЕГА ГАЛЕРИЈАТА.

Remote video URL
Тагови
реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Концепти

McLaren 720S е аеродинамично ремек-дело благодарение на Prior Design

Read more

Новиот суперспортски двосед на Pagani се крие зад името Utopia

Read more

Хибридното купе AMG GT 63S на Opus со 4 врати развива повеќе од 960 КС

Read more

Aston Martin го претстави концептот DBR22

Read more
 

Автомобили

Tesla повлекува 1 милион автомобили поради дефект на прозорците

Читај повеќе
  • filter

Dodge Challenger Black Ghost е потсетник на 70-тите

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Крај за моторот V8: Mercedes го претстави хибридот C63 S E Performance

Читај повеќе
  • play_arrow

Volvo најави електричен SUV

Читај повеќе

Амбициозен план на BMW: Нова батерија, 30% поголема автономија

Читај повеќе
  • play_arrow

Кралицата Елизабета Втора ја дизајнирала сопствената погребна кола

Читај повеќе

По Tesla, и Nikola пристигна во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

McLaren 720S е аеродинамично ремек-дело благодарение на Prior Design

Читај повеќе
  • play_arrow

Не е Photoshop, ова е најширокиот автомобил во светот

Читај повеќе