Škoda може да се користи и како хеликоптерска платформа

Kodiaq ја докажа својата разноврсност со тоа што стана место за слетување на хеликоптер. Требаше само да се инсталира соодветна платформа на покривот на автомобилот.

Од Škoda велат дека сребрениот Kodiaq претрпел само минимални модификации за слетување на хеликоптерот. Промените се дело на моделарите од одделението Škoda Design и експерти од секторот за прототипи EGV.

Заедно тие изградија платформа прикачена на решетките на автомобилот.

„Тоа е челична конструкција дизајнирана за рамномерна распределба на товарот. Прицврстена е на рамката на покривот каде што обично се прицврстени шините на покривот. Површината на платформата е направена од дрвени табли“, вели Петр Ербен, еден од моделарите.

Иако хеликоптерот Robinson R22 тежи повеќе од половина тон со платформата за полетување и слетување, конструкцијата на Kodiaq, наводно, не треба посебно да се зајакнува. Само задната оска на возилото е зајакната.

Откако завршија сите подготовки, следниот чекор беше да се спушти хеликоптерот на покривот. По статичкиот тест, кога хеликоптерот едноставно беше поставен на автомобилот, хеликоптерот полета со искусниот пилот Јан Чермак и безбедно слета на покривната платформа на теренецот.

Remote video URL

Ова не беше првпат хеликоптер да слета на покривот на автомобил Škoda.

Имено, во 2011 година хеликоптер слета на платформа поставена на покривот на моделот Yeti во една од епизодите на популарното шоу Top Gear на BBC.

Зад воланот на Yeti беше тогашниот водител на емисијата, Џереми Кларксон, а куриозитет беше дека слетувањето беше изведени додека автомобилот беше во движење.

Remote video URL
реклама

Јавноста незадоволна од статуата на покојниот пејач: Ако ова е Тоше...

Read more

Осум секс митови што важат само во порно филмови

Read more

Четири нови авиодестинации од Скопје до крајот на годинава

Read more

Газдата на Њукасл пречекан со транспарент: Треба да си терорист и убиец за да купиш англиски клуб

Read more

Авто новости

Дали би го нарачале: Golf „двојка“ со мотор на Tesla

Read more

Рачен или автоматски менувач: Каков бираат мажите, а каков жените возачи?

Read more

Кои се финалистите во изборот за Best Buy автомобил на годината?

Read more

Рекордна продажба на Toyota во Европа

Read more
 

Автомобили

  • filter

Дали би го нарачале: Golf „двојка“ со мотор на Tesla

Читај повеќе

Рачен или автоматски менувач: Каков бираат мажите, а каков жените возачи?

Читај повеќе
  • filter

Кои се финалистите во изборот за Best Buy автомобил на годината?

Читај повеќе
  • filter

Рекордна продажба на Toyota во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Како ќе изгледа новиот Chevrolet Corvette Z06?

Читај повеќе

Tesla постигна рекордна продажба

Читај повеќе
  • filter

Тјунираниот „ѕвер“ Mercedes-AMG GLC 63 S Coupé сега развива 707 КС

Читај повеќе
  • filter

Познато кога ќе пристигне новиот Range Rover

Читај повеќе
  • filter

Возилото на иднината: Роботското такси OnePod на Volkswagen

Читај повеќе