Скока бројот на срцеви удари за време на натпревари

Научниците предупредија дека гледањето фудбал всушност може да доведе до срцев удар.

Истражувачите од Универзитетот Јоханес Гутенберг ги анализираа приемите во болница во Германија за време на Светското првенство во Бразил во 2014 година и открија дека случаите на срцев удар се зголемиле за повеќе од пет проценти за време на турнирот.

Истражувачите ги споредиле приемите во болница и смртните случаи поради срцев удар во четири периоди: за време на Светското првенство, од 12 јуни до 13 јули 2014 година и за време на три периоди без големи фудбалски настани, од 12 јуни до 13 јули 2013 година. , од јуни 12 до 13 јули 2015 година и помеѓу 14 јули и 14 август 2014 година.

Иако во периодот од 2011 до 2015 година немаше разлики во вкупниот број заболени од срцев удар во болниците во текот на јуни и јули, бројот на хоспитализирани е најголем во 2014 година.

Имаше вкупно 18.479 во текот на 31-от ден од Светското првенство - околу илјада повеќе отколку во следниот месец. Ова беше зголемување од 5,4 проценти и се смета дека е резултат на емоциите што ги разбрануваа навивачите, предизвикувајќи скокови во хормоните за коагулација на крвта.

Срцевите удари на Светското првенство исто така беа за 3,7 и 2,1 отсто повисоки во споредба со годината пред и годината по СП.

Внимавајте ако имате коронарна артериска болест

„Гледањето фудбал на големи настани, како Светското првенство или Европското првенство, е придружено со возбуда. Но, тоа може да доведе и до гнев - придонесувајќи за појава на срцеви удари“, предупреди кардиологот и главен автор на студијата, д-р Карстен Келер.

Тој советуваше претпазливост за сите со коронарна артериска болест.

„Обидете се да не се грижите премногу, бидејќи сте особено ранливи“, заклучил тој.

Симптомите на срцев удар вклучуваат анксиозност, непријатност во градите, болка која се шири од градите на остатокот од телото, кашлица која не поминува долго време, замор, гадење и повраќање, губење на апетит, прескокнување отчукувања на срцето, зголемено потење и отекување на одредени делови од телото.

реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Фудбал

ВАР офсајд на венецуелски начин

Read more

Бордо исфрлен во третата лига

Read more

Играчите на киевски Динамо вечерва поради Русија нема да се ракуваат со играчите на Партизан

Read more

УЕФА исфрли украински клуб од Европа

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

ВАР офсајд на венецуелски начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку се удобни картонските кревети во Париз? Австралиските тенисерки први ги испробаа

Читај повеќе

Бордо исфрлен во третата лига

Читај повеќе

Снуп Дог ќе го носи факелот на отворањето на Олимписките игри

Читај повеќе

Играчите на киевски Динамо вечерва поради Русија нема да се ракуваат со играчите на Партизан

Читај повеќе

УЕФА исфрли украински клуб од Европа

Читај повеќе

Енди Мареј најави крај на кариерата

Читај повеќе

Меси уште не е подготвен, го пропушта Ол-стар натпреварот

Читај повеќе
  • play_arrow

Феноменален финиш на Леброн за победа на САД против светските шампиони

Читај повеќе