ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ТОКИО 2020

Скола со 41 година по петти пат ќе игра на ЛОИ

Легендарниот аргентински кошаркар нема намера да запре дури ни во репрезентативниот дрес. И покрај поодминатата спортска возраст, тој ќе настапи на претстојната Олимпијада во Токио.

За Луис Скола стареењето очигледно е многу побавен процес отколку кај останатите спортисти. На 30 април годинава го прослави својот 41. роденден и навлезе во 42. година од животот. Но, за Скола годините се само бројка, па така тој летово ќе истрча на паркетот во Токио и ќе ја одигра неговата петта Олимпијада.

Скола има злато од ЛОИ 2004 во Атина кога Аргентина го шокираше светот прво во полуфиналето исфрлајќи го моќниот САД на Ален Ајверсон и Тим Данкан, за во финалето да ја средат Италија. Четири години подоцна во Пекинг, Скола и бело-небесносината дружина освоија бронза и оттогаш Аргентина чека кошаркарски олимписки медал.

Покрај легендата Скола, кој од лани ги брани боите на итлаијански Варезе, селекторот Серхио Ернандес во составот ги вклучи и Факундо Компасо (Денвер Нагетс), Лука Вилдоса (Њујорк Никс), Габриел Дек (Оклахома Сити Тандер), Николас Лапровитола (Реал Мадрид), Николас Брусино (Гран Канарија), Маркос Делиа (Триесте), Тажавек Галици (Институто), Патрисио Гарино (Жалгирис), Леандро Болмаро (Барселона), Хуан Пабло Ваулет (АЕК) и Франсиско Кафаро (Вирџинија Кавалирс).

URL

Со речиси истиот состав Аргентина заврши втора на последното Светско првенство во 2019 во Кина губејќи од Шпанија во финалето.

Во Токио Аргентинците се во групата Ц заедно со Шпанија, Јапонија и Словенија против која и почнуваат на 26 јули.

реклама

Позата 69 е минато, секс позата 77 е новиот предизвик

Read more

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Доктор Дре „тежи“ 800 милиони долари, а ќерка му е бездомничка

Read more

Зошто мажите треба да ејакулираат барем 21 пат месечно?

Read more

Кошарка

Новата НБА сезона стартува на 19 октомври

Read more

Македонските јуниорки катастрофално поразени од Словенија

Read more

Дончиќ брилијантен на олимпиското деби, Словенија ја прегази Аргентина

Read more

Коби, спиј мирно, твоите желби се исполнети

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Неверојатната физичка трансформација на Алфонсо Дејвис

Читај повеќе

Манчестер Сити го доведе најскапото засилување во историјата на англискиот фудбал

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ериксен првпат на тренинг со Интер по срцевиот удар

Читај повеќе

Која е вистината за Ѓоковиќ и зошто постојано e мета на критики?

Читај повеќе

Instagram го блокираше профилот на најбрзата жена во светот

Читај повеќе

Одбојкарките на Србија во полуфинале со САД на Олимписките игри

Читај повеќе

Американецот остана без злато иако истрча побрзо од стариот светски рекорд

Читај повеќе

Асенсио ѝ донесе финале на Шпанија на олимпискиот турнир во фудбал

Читај повеќе

Интер ја одби понудата на Челси за Лукаку

Читај повеќе