Скопјанец фатен во кражба во угостителски објект

Скопското обвинителство донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – Разбојничка кражба, информираат од ОЈО Скопје.

– Осомничениот 36-годишник, на 29 јули, затечен во кражба во угостителски објект на улица „Славе Георгиевски – Шнајдер“, употребил сила и нападнал врз телото на двајца оштетени – татко и ќерка. Тој преку прозорецот влегол во угостителскиот објект и одзел три телевизори во вкупна вредност од 100.000 денари. Но, притоа бил затекнат од оштетениот и неговата ќерка, кои се обиделе да повикаат полиција, појаснуваат од ОЈО Скопје.

Во тој момент, како што информираат од обвинителство осомничениот ја удрил оштетената со тупаница во пределот на главата, ја турнал и се обидел да го удри нејзиниот татко, кој го одбил ударот со рака.

– Пријавениот се обидел да избега од местото на настанот со својот мотор со приколка, но оштетениот и еден случаен минувач успеале да го задржат. За тоа време, оштетената настанот го пријавила во блиската полициска станица, по што полициски службеници го лишиле од слобода осомниченото лице, информираат од Обвинителство.

Надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка достави предлог за определување мерка притвор за осомничениот, поради опасност од бегство и можност да го повтори делото.​ 

реклама

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Read more

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Конор Мекгрегор ја запроси Ди по 12 години врска

Read more

Хроника

Изминатото деноноќие регистрирани 466 прекршоци за неносење маски

Read more

Тешко повреден велосипедист во Скопје

Read more

Тешко повреден маж во синоќешното невреме во скопско

Read more

Запалени автомобили на паркинг во Скопје

Read more

Вести

Нухиу ги потпиша актите за двојазични полициски амблеми

Читај повеќе

УХМР: Нестабилно време и во наредните денови

Читај повеќе

Изминатото деноноќие регистрирани 466 прекршоци за неносење маски

Читај повеќе
  • play_arrow

Еруптираше вулканот Синабунг во Индонезија

Читај повеќе
  • filter

Проекција: Каква штета би направила во Загреб експлозија како онаа во Бејрут?

Читај повеќе

Се чека планот на МОН за учебната година, Адеми излегува од изолација

Читај повеќе
  • play_arrow

Конфликти во Белорусија по изборите: Полицијата се судри со демонстрантите

Читај повеќе

Остануваат уште пет дена за договор за нова влада, бизнисот чека нови мерки

Читај повеќе

Сотирова Бухова во самоизолација, била во контакт со позитивен на КОВИД-19

Читај повеќе