Скопјанец малтретиран поради долг од 4.000 евра

Скопјанец и охриѓанец се сомничат дека извршиле кривично дело „самовластие“ врз 65-годишен скопјанец кој од нив позајмил 4.000 евра. Кривичната пријава е поднесена против П.Р. (33) од Охрид и М.А. (31) од Скопје.

Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека 65-годишниот В.П. зел 4.000 евра од двете лица за што залог требало да биде неговиот стан. Бидејќи тој не го ставил станот како залог, а не можел да ги врати позајмените пари, на 29 мај околу 10 часот во близина на зградата каде живеел, бил пресретнат од двајцата и однесен во паркот Гази Баба каде околу час и половина бил малтретиран. Потоа бил однесен во неговиот стан каде продолжило физичкото малтретирање и заканите по неговиот живот и животот на неговото семејство.

На повредениот му се констатирани повреди од страна на лекар од ГОБ „Наум Охридски“.

По пријавувањето на настанот, М.А. сам се пријавил во полициска станица, а  за П.Р. е распишана централна потерница. 

реклама

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Низ фотографии: Мелбурн под целосен карантин

Read more

Kривична против градоначалникот на Боговиње за „несовесно работење во службата“

Read more

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Read more

Хроника

Kривична против градоначалникот на Боговиње за „несовесно работење во службата“

Read more

Најдено телото на 16-годишното момче кое исчезна во Преспанското Езеро

Read more

Кривична против скопјанка која се борела за ИСИС во Сирија

Read more

Поведена истрага за родосквернавење и обљуба на немоќно лице

Read more

Вести

Почна трката за формирање Влада

Читај повеќе

Пет починати, нови 75 заразени и казни за непочитувачите на протоколите против COVID-19 во Охрид

Читај повеќе

Во експлозијата во Бејрут загинаа повеќе од 100 луѓе, а околу 4.000 се повредени

Читај повеќе

Собранието конституирано, претседателот на десетиот состав ќе се избере кога ќе се создават услови

Читај повеќе

До крајот на неделава нестабилно со локални поројни врнежи

Читај повеќе

Kривична против градоначалникот на Боговиње за „несовесно работење во службата“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Силна експлозија во Бејрут, десет загинати, стотици повредени

Читај повеќе

ДИК не извршила тестирање на софтверскиот систем за парламентарните избори 2020

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе