Хроника

Скопјанец обвинет за разбојништво во обложувалница

5. февруари 2020 - 10:51 | МИА

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен акт против скопјанец за разбојништво во обложувалница.

Обвинетиот 28-годишник, на 20.09.2019 година влегол во обложувалница на булеварот „Митрополит Теодосиј Гологанов“ во Скопје, носејќи кујнски нож со сечиво од 15 сантиметри во десната рака. На вработен во обложувалницата му се заканил и побарал да му ги даде парите. Вработениот се исплашил и ги отворил фиоките, ги извадил парите и му ги ставил во ќесата што ја носел обвинетиот. По ова, обвинетото лице го напуштило објектот со прибавена противправна имотна корист од 15.000 денари, а билo лишенo од слобода два месеци подоцна.

Надлежниот јавен обвинител до Основниот кривичен суд Скопје достави и посебен предлог со кој побара на лицето да му биде продолжена претходно определената мерка притвор и тоа по три основи: опасност од бегство, можност да влијае врз сведокот/оштетениот и веројатност да го повтори делото што му се става на товар.

Коментирај