Скопјани колатерална штета на препукувања, Арсовска вели не преговара со луѓе што уценуваат

Скопјани остануваат заложници и колатерална штета на препукувањата меѓу градоначалничката Данела Арсовска и приватните превозници. По синоќешното гостување на Арсовска во емисијата „Топ тема“, се чини дека многу е веројатно сценариото блокада на Скопје в петок со 200 автобуси што го најавија приватните превозници.

„Не се преговара со луѓе што уценуваат и навредуваат и кои тоа го прават зашто вистината не е на нивна страна. Нема да се подлегне на закани и уцени“, рече градоначалничката Арсовска за тоа дали ќе има договор со приватните превозници кои дадоа рок до петок или повторно ќе го блокираат сообраќајот во главниот град. Во меѓувреме, главниот град кубури со јавен превоз и граѓаните се револтирани и беспомошни во напорите да стигнат до своите работни места навреме.

Арсовска порача дека Министерството за внатрешни работи е одговорно  да го регулира сообраќајот и дека има позадина тоа што некој сака да направи привид на хаос.

„До каде ќе стигнеме ако секој што има возило или автобус излезе и блокира. Секој ќе си го дозволи истото. Овој проблем бара системско решение кое изгледа некому не му одговара“, рече Арсовска во емисијата „Топ тема“ на ТВ Телма.

Таа ги негира обвинувањата на приватните превозници дека ЈСП им должи 1 милион евра и праша зошто ако е така не е поднесена опомена пред тужба. Смета дека тоа е „индиција за нешто“.

Рече дека ЈСП им има исплатено околу 156 милиони денари на приватните превозници – 111 милиони на „Слобода превоз“ и 45 милиони на „Макеспрес“ и дека од 2018 во приватните автобуси не се продавале билети.

Детектирани се состојби, рече таа, кои не соодветствуваат со тоа што е на терен и затоа ќе има сериозна истрага и ревизија.

„Има институции, како УЈП и Финансиската полиција, кои се надлежни за тоа“, додаде градоначалничката.

Таа посочи дека со новиот јавен повик за приватните автобуски превозници, кој го најави Град Скопје, ќе може да се пријават тие што сакаат да работат и чесно да заработуваат.

Таа смета дека приватните превозници со најавите за блокада на Скопје сакаат да направат „привиден хаос“.

„Договорите не се раскинати по наша вина, туку затоа што некој не си ги почитувал одредбите на оној договор што го имал склучено. Ние како Град Скопје понудивме на секој што сака да работи чесно, ќе му овозможиме по нов јавен повик под соодветни услови и директно да може да си равботи. Ова што го видовме со овие здруженија и со ова што се случуваше во изминатите месеци е далеку од тоа, рече Арсовска и додава дека „колатералната штета кој некој ја предизвикува кон граѓаните има име и презиме, а тоа не е во Градот Скопје“.

„На закани и уцени нема да се подлегне под ниту една цена. ЈСП им има исплатено отприлика 156 милиони денари, заклучно до последниот месец за кој се обраќале. Тоа се тековни работи што им се исплаќаат на овие здруженија“, кажа градоначалничката.

Таа ги негира обвинувањата на приватните превозници дека ЈСП им должи 1 милион евра и праша зошто ако е така не е поднесена опомена пред тужба. Смета дека тоа е „индиција за нешто”.

Ако во меѓувреме нема преговори и договор со Градот, директорот на „Слобода превоз“ Ленин Јовановски најави дека в петок ќе има масовни блокади на Скопје со 200 автобуси.

реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Македонија

Истражување: Македонците месечно трошат 900 денари на дигитални услуги

Read more

Приведени пет лица кои сексуално злоупотребувале малолетничка од Велес и снимале порнографски материјал

Read more

Спасовски: Апелирам да не се блокираат патишта, на мирно и достоинствено чествување

Read more

Снег паѓа речиси низ цела земја, на Шапка најмногу наврна - 83 сантиметри

Read more
 

Вести

Објавен конкурсот за новинарските награди Никола Младенов 2022

Читај повеќе

Несоница довела до оставката на папата Бенедикт XVI во 2013 година

Читај повеќе

Запленети половина тон тутун за наргиле и над 2.000 парчиња електронски цигари

Читај повеќе

Истражување: Македонците месечно трошат 900 денари на дигитални услуги

Читај повеќе

Милков: Софија со нота ќе бара безбедност за Бугарите кои ќе отидат во Скопје

Читај повеќе

Приведени пет лица кои сексуално злоупотребувале малолетничка од Велес и снимале порнографски материјал

Читај повеќе

Спасовски: Апелирам да не се блокираат патишта, на мирно и достоинствено чествување

Читај повеќе

Два вагони-цистерни со фосфорна киселина се излизгаа во Зајечар

Читај повеќе

Снег паѓа речиси низ цела земја, на Шапка најмногу наврна - 83 сантиметри

Читај повеќе