Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Четири и пол месеци по дочекот на Новата година, во Скопје сѐ уште владее новогодишна еуфорија. Причина за тоа се украсите кои сѐ уште не се целосно отстранети, а зошто е тоа така не знаат ни граѓаните, ни туристите.

И покрај тоа што се заклучени и не се користат, новогодишните куќарки кои Град Скопје ги стави на Плоштадот „Македонија“ пред Нова година сѐ уште се таму.

Освен куќарките, долж булеварот „Свети Климент Охридски“ не се извадени дел од новогодишните украси. Иако не светат, сѐ уште висат сијаличките и чадорчињата над булеварот.

Која е причината што строгиот центар на Скопје среде април има новогодишни украси засега не се знае.

Лани главниот град беше украсен една недела пред дочекот на Новата година, а украсите од улиците почнаа да се вадат дури во март. За украсувањето се заинтересира и финансиската полиција, но оттаму досега немаат соопштено до каде е истрагата за тоа кој го украсил градот и за колку пари.

Поради критиките дека градот доцна беше украсен, градоначалничката Арсовска најави дека во 2024 година ќе се накити уште во септември.

Тагови
реклама

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Read more

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Земјотрес рано утринава ја погоди Грција

Read more

Македонија

Продолжениот викенд ги наполни граничните премини

Read more

Силјановска Давкова упати честитка по повод Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј

Read more

24 мај, Ден на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Read more

Сончево и топло време, попладне појава на краткотраен пороен дожд и грмежи

Read more
 

Вести

Продолжениот викенд ги наполни граничните премини

Читај повеќе

Reuters: Путин е подготвен да ја запре војната во Украина

Читај повеќе

Мапа го покажува неуспехот на Србија во лобирањето против Резолуцијата за Сребреница

Читај повеќе

Силјановска Давкова упати честитка по повод Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј

Читај повеќе

Кучиња скитници искасаа три лица во Скопје

Читај повеќе

24 мај, Ден на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Читај повеќе

Орбан тврди дека Европа се подготвува за пресметка со Русија

Читај повеќе

Земјотрес рано утринава ја погоди Грција

Читај повеќе

Како Косово ќе го реши проблемот на Данска со преполните затвори?

Читај повеќе