Скопје Прајд 2022: Излези за љубов на 25 јуни

Организаторите на Парадата на гордоста во Скопје го најавија одржувањето на годинашниот настан на 25 јуни, под мотото „Излези за љубов“.

Скопје Прајд 2022 ќе почне со пристигнување на учесниците од 17 до 19 часот во паркот „Жена-борец“ (спроти Собрание на РСМ).

По кратки обраќања на активисти и претставници на институции, следува марш по скопските улици пропратен со DJ сетови, од 19 до 20 часот.

Скопје Прајд 2022 ќе понуди богата културно-забавна програма, со музички настапи во живо, настапи на дрег кралици од земјата и од регионот и DJ сетови.

Програмата на Стадионот на АРМ во Градски парк ќе почне во 20:30 и ќе трае до 1 часот по полноќ, а водителка на програмата ќе биде актерката Наталија Теодосиева.

За повеќе информации, проверете ја програмата на ОВОЈ ЛИНК.

реклама

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Македонија

Синдикатот на УКИМ го одложи протестот, за барањата ќе има дијалог со МОН и МФ

Read more
Фото: Кајгана

Од денеска етапна исплата на јунските пензии

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Сончево и топло, попладне појава на пороен дожд и грмежи

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Синедејс 2022 отвора со македонската премиера на играниот филм „Мими“

Читај повеќе

Претреси во штипскиот затвор: Пронајдени мобилни телефони, оружје, пари и дрога

Читај повеќе

Дете во Канада почина откако било оставено во вжештен автомобил

Читај повеќе

Продолжен притворот за лице осомничено за трговија со две девојки

Читај повеќе

101-годишен поранешен чувар во нацистички логор осуден на пет години затвор

Читај повеќе

Синдикатот на УКИМ го одложи протестот, за барањата ќе има дијалог со МОН и МФ

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Од денеска етапна исплата на јунските пензии

Читај повеќе

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Читај повеќе

Газпром продолжува да испорачува гас за јужните европски земји преку „Турски поток“

Читај повеќе