Скорсезе ги избра најдобрите 15 филмови на сите времиња

Режисерот Мартин Скорсезе, познат по филмовите како Goodfellas, Taxi Driver. The Wolf of Wall Street и Raging Bull, откри кои му се најомилени филмови.

Во прилог за списанието Sight And Sound, славниот режисер ги наведе 15-те филмови кои според него се најдобрите на сите времиња.

Секоја деценија, од 1952 година наваму, списанието прави анкета со различни филмаџии кои ги споделуваат нивните листи на најдобри филмови на сите времиња. За изданието Зима 2022-2023, режисери како Скорсезе, Вес Андерсон, Бери Џенкинс и Ари Астер беа поканети да кажат кои се нивните омилени филмови.

На листата најдобри филмови, според зборовите на овој голем филмски режисер, сценарист, продуцент и филмски историчар со италијанско потекло, се најдоа следните филмови:

1. 2001: A Space Odyssey 

Remote video URL

2. "8 ½" (1963)

3. "Ashes And Diamonds" (1958)

4. "Citizen Kane" (1941)

Remote video URL

5. "Diary Of A Country Priest" (1951)

6. "Ikiru" (1952)

7. "The Leopard" (1963)

8. "Ordet" (1955)

Remote video URL

9. "Paisan" (1946)

10. "The Red Shoes" (1948)

11. "The River" (1951)

12. "Salvatore" (1962)

Remote video URL

13. "The Searchers" (1956)

14. "Ugetsu Monogatari" (1953)

15. "Vertigo" (1958)

Remote video URL

Дали на оваа листа се наоѓа некој од вашите омилени филмови?

реклама

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

5 симптоми кои укажуваат на проблеми со црниот дроб

Read more

Историски резил во францускиот парламент

Read more

Филм & ТВ

Адвокатот на Шајло Џоли откри детали за исфрлањето на „Пит“ од нејзиното презиме

Read more

Објавени номинациите за наградите Еми, се издвојуваат две серии

Read more

Искрен трејлер за Godzilla x Kong: The New Empire

Read more

Трејлерот за воениот филм со Кејт Винслет ги одушеви фановите: Таа жена нема лоша улога

Read more
 

Сцена

Адвокатот на Шајло Џоли откри детали за исфрлањето на „Пит“ од нејзиното презиме

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавени номинациите за наградите Еми, се издвојуваат две серии

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за Godzilla x Kong: The New Empire

Читај повеќе
  • play_arrow

Трејлерот за воениот филм со Кејт Винслет ги одушеви фановите: Таа жена нема лоша улога

Читај повеќе

Џони Деп има нова љубов: Си најде среќа со 33 години помлада руска манекенка

Читај повеќе
  • play_arrow

Шоу на Шакира на финалето од Копа Америка: Изведбата вклучуваше ВИ елементи

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледаше Бренда во првата епизода од „Беверли Хилс“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Почина Шенон Доерти, ѕвездата на „Беверли Хилс“

Читај повеќе