Скорсезе ги избра најдобрите 15 филмови на сите времиња

Режисерот Мартин Скорсезе, познат по филмовите како Goodfellas, Taxi Driver. The Wolf of Wall Street и Raging Bull, откри кои му се најомилени филмови.

Во прилог за списанието Sight And Sound, славниот режисер ги наведе 15-те филмови кои според него се најдобрите на сите времиња.

Секоја деценија, од 1952 година наваму, списанието прави анкета со различни филмаџии кои ги споделуваат нивните листи на најдобри филмови на сите времиња. За изданието Зима 2022-2023, режисери како Скорсезе, Вес Андерсон, Бери Џенкинс и Ари Астер беа поканети да кажат кои се нивните омилени филмови.

На листата најдобри филмови, според зборовите на овој голем филмски режисер, сценарист, продуцент и филмски историчар со италијанско потекло, се најдоа следните филмови:

1. 2001: A Space Odyssey 

Remote video URL

2. "8 ½" (1963)

3. "Ashes And Diamonds" (1958)

4. "Citizen Kane" (1941)

Remote video URL

5. "Diary Of A Country Priest" (1951)

6. "Ikiru" (1952)

7. "The Leopard" (1963)

8. "Ordet" (1955)

Remote video URL

9. "Paisan" (1946)

10. "The Red Shoes" (1948)

11. "The River" (1951)

12. "Salvatore" (1962)

Remote video URL

13. "The Searchers" (1956)

14. "Ugetsu Monogatari" (1953)

15. "Vertigo" (1958)

Remote video URL

Дали на оваа листа се наоѓа некој од вашите омилени филмови?

реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Филм & ТВ

Дени Мастерсон прогласен за виновен за силување

Read more

Која е Нур Алфала, со која Ал Пачино ќе има дете?

Read more

Сè што е погрешно со „Малата сирена“

Read more

Почина Драги Христов - Шпага

Read more
 

Сцена

Дени Мастерсон прогласен за виновен за силување

Читај повеќе

Која е Нур Алфала, со која Ал Пачино ќе има дете?

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со „Малата сирена“

Читај повеќе

Почина Драги Христов - Шпага

Читај повеќе

Ал Пачино ќе се придружи на клубот стари татковци

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за John Wick Chapter 4

Читај повеќе

Актери и актерки кои пораснале во сиромаштија, а денес се светски ѕвезди

Читај повеќе
  • play_arrow

Судот одлучи: Сцената од филмот „Romeo and Juliet“ не е детска порнографија

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе