Скратен полицискиот час во Грција

Атина, 12 јуни 2021 (МИА) – Од денеска музиката повторно се враќа во угостителските објекти во Грција, а полицискиот час е пократок и ќе почнува во еден часот и 30 минути, наместо 30 минути по полноќ како што беше досега, во рамките на дополнителното олабавување на мерките во земјата, јави дописничката на МИА од Атина.

Со измените во полицискиот час, се продолжува и работното време на угостителските објекти до еден часот и 15 минути, а и понатаму ќе работат само во надворешните делови и само за посетители кои седат на маса.

Нема промени за ноќните клубови, дискотеките и внатрешните делови на угостителските објекти, кои продолжуваат да бидат затворени.

Паралелно, од денеска се зголемува и дозволениот број присутни на настаните на отворено од 50 на 75 отсто од капацитетот, во зависност од големината на просторот.

Според заменик-министерот за цивилна заштита на Грција, Никос Хардаљас доколку епидемиолошката слика во земјата е добра, од 1 јули целосно ќе биде укинат полицискиот час, а на прославите дозволени ќе бидат најмногу 300 гости, наместо 100 како што е сега.

Актуелните мерки во Грција, освен за грчките граѓани, важат и за туристите.

Професорката и членка на Комисијата на епидемиолози во Министерството за здравство на Грција Вана Папаевангелу на вчерашната редовна прес-конференција истакна дека епидемиолошката слика во земјата се подобрува, бројот на нови случаи е во просек под 1.000 дневно, намален е на 2,3 отсто процентот на позитивни случаи во однос на направени тестови, а хоспитализирани се 1.700 лица.

Од почетокот на епидемијата, во земјата има 413.954 заразени и 12.381 смртен случај.

Во однос на процесот на имунизација, заклучно со вчера, биле аплицирани вкупно 6.665.626 дози, над четири милиони граѓани ја примиле првата доза, а 2.660.260 се комплетно вакцинирани.

Тагови
реклама

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Американски дипломат дрогирал и силувал 23 девојки додека работел во амбасада во Мексико

Read more

Канје Вест се затвори во соба без прозорци додека не го заврши албумот

Read more

Регион

Вучиќ: Ништо не бараме од Македонците, само братство и пријателство

Read more

Нула минути чекање на граница и една работна дозвола – бара бизнис заедницата

Read more

Балканската тројка промовира „мини-Шенген“ сооочена со одложувањето на членството во ЕУ

Read more

Пет години затвор за величање на воени злосторници во БиХ

Read more
 

Вести

Pfizer започна со тестирање на вакцината кај деца под 12-годишна возраст

Читај повеќе

Филипче: Има зголемен број заболени, но ситуацијата е стабилна

Читај повеќе

Изречена казна од 3.000 евра за запалена депонија во Велес

Читај повеќе

74 нови случаи, двајца починати од COVID-19

Читај повеќе

Заев и Касами договорија соработка за претстојните локални избори

Читај повеќе

Седумдесетгодишен пијан кумановец прегази тројца пешаци од кои еден загина

Читај повеќе

Приведен криминалец баран со меѓународна потерница

Читај повеќе

Во пожарите во Турција загинаа четири лица, евакуирани стотици луѓе

Читај повеќе

Бројот на заразени со COVID-19 се зголемува, најмногу активни случаи во Скопје и Тетово

Читај повеќе