Скриени пораки во „Алиса во земјата на чудата“ кои не се наменети за деца

„Алиса во земјата на чудата“ на Луис Карол изврши влијание на кинематографијата, на книжевноста, дури и на психологијата. Според неа се направени филмови, балети, пишувани се продолжетоци. Постои и психолошка состојба наречена „Синдром Алиса во земја на чудата“ (AWS).  

Ова навидум наивна приказна за деца била предмет на бурни расправии на учениците од 20 век, па дури и Фројд говори за неа. Дилемата е јасна: дали приказната е напишана за деца или за возрасни?  Brightside издвои скриени работи од приказната кои не се наменети за деца.

Смалувањето и растот на Алиса 

Секогаш кога Алиса јаде колач или пие некој пијалок, се смалува или расне, а истовремено се плаши дека ќе исчезне. Иако во текстот не се наведени причини за промената во нејзиното тело, научниците имаат две верзии за ова скриено значење.

Прво, нејзиното тело се менува затоа што е во пубертет. Но, оваа идеја е погрешна затоа што Алиса има само 7 години.

Астрономите го поврзуваат ликот со вселената која се проширува. Според една од теориите, количината на материјата во вселената се намалува и исчезнува, па според нив, тоа е причината што Алиса се грижи да не исчезне.

Свињата на Кралицата Срце е англискиот крал

Се верува дека приказната е алузија на војната која се случила во Англија во 15. век. Во тоа време имало сплеткарења, превари, отсечени глави- баш како и во приказната. Поточно, Ричард III имал печат со бела свиња. Шекспир напишал драма за тоа, претставувајќи го Ричард во многу лошо светло.

Алиса е библиската Ева

Авантурите на Алиса почнуваат во градината. Тоа идилично место потсетува на рајската градина. Алиса влегува во дупката на заецот, во свет кој во неа предизвикува неверојатни промени. Се чини дека оваа теорија е прилично логична: децата се невини, но кога Алиса влегува во дупката(го зема јаболкото) влегува во пубертетот, животот на возрасните и станува грешник.

Клучевите, вратата, гусениците се Фројдовски симболи

Кога теориите на Фројд станаа популарни ширум светот, се испостави дека приказната е полна со симболи. Обожавателите на Фројд успеале да ги видат симболите на вратите кои биле скриени зад завесите, како и клучевите со кои се отварале тие врати. Тука е и џиновската гусеница која изгледа како машкиот полов орган. Иако оваа теорија има смисла, таа не е поткрепена, затоа што луѓето тие симболи можат да ги видат насекаде ако ги бараат.

реклама

Запалени автомобили на паркинг во Скопје

Read more

Филипче се врати во операционата сала

Read more

Нови 85 случаи од 1.188 тестирања за COVID-19

Read more

Конор Мекгрегор ја запроси Ди по 12 години врска

Read more

Книги

Рецензија на Читачот за книгата „Славната инвазија на мечките на Сицилија“

Read more

Романот „Елитна проститутка“ го разбранува цел Балкан

Read more

Предлог за читање: „Вештица“ од Венко Андоновски

Read more

„Читањето е супермоќ“ – онлајн кампања на „Арс Ламина“

Read more

Магазин

  • play_arrow

Што се случува во телото кога јадете брза храна?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобри вежби за стомачни мускули, научно докажано

Читај повеќе

Психопатите и нарцисоидните луѓе почесто не ги почитуваат мерките за заштита од COVID-19

Читај повеќе

Лилјана, Христијан и Емри се пациентите кои добија нов бубрег

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за ручек: Тестенини со лосос по рецепт на Џејми Оливер

Читај повеќе
  • filter

Конор Мекгрегор ја запроси Ди по 12 години врска

Читај повеќе

Објавен првиот Водич за справување со невролошки заболувања во услови на COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете сами: Здрави летни коктели за разладување

Читај повеќе
  • play_arrow

10 вежби за слабеење кои секој може да ги прави дома

Читај повеќе