Скриени состојки во храната од кои се дебелеете

Б.С.Б.
/ 26.05.2022 / 10:37

Колку и да се трудиме, тешко се снаоѓаме кога ја читаме декларацијата на одредени видови храна. Понекогаш тоа и не е наша вина, бидејќи многу произведувачи намерно користат одредени зборови како маркетинг техника.

Ако се обидувате да ослабете или да се храните поздраво, ваквите декларации можат да ве обесхрабрат, пишува Eat This, Not That. Особено ако некои ваши омилени намирници содржат скриени состојки од кои може да се здебелите ако редовно ги консумирате.

Свинска маст

Маста може да пронајде во различна храна и во пекарски производи.

„Тоа е извор на заситени масни киселини. Не само што има многу калории туку и заситените масни киселини во маста можат да бидат штетни ако се консумираат во голема количина“, истакнува нутриционист за Eat This, Not That.

Различни видови шеќер

Шеќерот доаѓа во различни облици и често не се нарекува шеќер во декларацијата. Затоа е важно да знаете што барате кога ќе пазарите.

„Шеќер има во сè. Толку се различни називите за него како фруктозен пченкарен сируп, декстроза, фруктоза и многу други, сите тие брзо се варат што може да предизвика покачување на шеќерот во крвта. Кога често се консумира ваква храна, тоа доведува до дебелина“, сметаат нутриционистите.

Рафинирано брашно

Рафинираното брашно може да биде ризична намирница бидејќи може да биде означено со различни називи

Постојат повеќе називи за рафинирано брашно како бело брашно, збогатено брашно и пченично брашно. За тие брашна се движат влакна за да бидат брзи и лесни за дигестија. Исто како и шеќерите, и тие го зголемуваат нивото на шеќер во крвта.

Хидрогенирани масла и трансмасни киселини

Хидрогенираните масла тешко ќе ги забележите на декларација. За да ги пронајдете, проверете колку трансмасни киселини се користени.

„Хидрогенираните масла и транс масти се скриени во различни видови храни. Некои путери од кикирики содржат дополнителни хидрогенирани масла за да не се раздвојат. Тие трансмасни киселини можат да предизвикаат повеќе воспаленија во телото отколку заситените масни киселини. Важно е да ги читате декларациите и да го лимитирате внесувањето на храна богата со хидрогенирани масла.

реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

Што да правите ако ве касне змија?

Read more

Фит

Зошто се враќаме здебелени од летен одмор?

Read more

Најчести митови за вежбањето во кои не треба да верувате

Read more

Најдобрите вежби за зацврстување на задникот

Read more

Што да јадете за рамен стомак?

Read more
 

Магазин

Најсмешниот виц во светот, научно докажано

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Читај повеќе

Зошто се враќаме здебелени од летен одмор?

Читај повеќе

Казни ако оставате предмети за да си чувате место на плажа во Пефкохори

Читај повеќе

Десет најчудни симптоми на бременост

Читај повеќе

Утрински секс: Зошто е уште подобар во лето?

Читај повеќе

Најчести митови за вежбањето во кои не треба да верувате

Читај повеќе

Kои комбинации на храна може да предизвикаат проблеми и болки во стомакот?

Читај повеќе

Три рецепти за домашни изотонични пијалаци

Читај повеќе