Скулптура стара 2.500 години пронајдена во канализација

Биста на старогрчкиот бог Хермес е откриена во центарот на Атина за време на решавање на проблем со канализацијата, соопштија денеска грчките власти.

Грчкото Министерство за култура објави дека главата на бистата била најдена во добра состојба во ѕидовите на канализацијата и се чини дека датира од крајот на четвртиот век или почетокот на третиот век пред нашата ера.

Статуата го прикажува Хермес во неговите „зрели години“, соопшти Министерството, за разлика од неговите вообичаени прикази како млад човек, пренесува Associated Press.

Бистата е во стилот на познатиот грчки скулптор Алкамен, кој бил во екот на творештвото во втората половина на петтиот век п.н.е.

Откако служеше како обележувач на патот, главата беше во еден момент вградена во wallидот на одводниот канал, соопшти Министерството.

реклама

Интегра ги претстави плановите: Штип се претвора во балкански Манчестер

Read more

Апасиев: Вакво зло Македонија немала од АСНОМ до денес

Read more

Се крчка ЕУ-гославија за време на Бајден, каде е Северна Македонија во овој план?

Read more

10 најконтроверзни сопственици на фудбалски клубови

Read more

Чек дис аут

На Галапагос откриен бел пингвин

Read more

Ова е најголемиот волк во светот

Read more

Неверојатна борба меѓу тигар и мечка

Read more

Преку граница само со доказ за плата поголема од 6.000 евра

Read more

Магазин

  • play_arrow

На Галапагос откриен бел пингвин

Читај повеќе
  • play_arrow

15-минутни секси вежби со Памела

Читај повеќе

Поради короната, белградската проституција работи по принципот на достава

Читај повеќе
  • play_arrow

Брзи и вкусни идеи за појадок со Гордон Ремзи

Читај повеќе

Четири знаци дека си имате работа со манипулатор

Читај повеќе

Колку треба да вежбаме ако цел ден седиме?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е најголемиот волк во светот

Читај повеќе

Што е тоа што ја прави една личност сексапилна ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Транспорт на отворено море: Дронови кои им пркосат на ветровите и брановите

Читај повеќе