Sky Sports: Договорен најголемиот трансфер во историјата на Премиер лигата

Џек Грилиш е на прагот да пристигне во Манчестер Сити, пренесува Sky Sports.

Сити ѝ понуди на Астон Вила 100 милиони фунти, или 117 милиони фунти, за 25-годишниот играч од средниот ред. Sky Sports пишува дека Астон Вила речиси сигурно ќе ја прифати понудата, иако пред тоа му понуди нов договор.

Трансферот на Грилиш би станал најголем во историјата на англискиот фудбал. Претходниот рекорд го држеше Пол Погба, кој беше платен 89 милиони фунти кога дојде во Јунајтед од Јувентус во 2016 година.

Претходно во преодниот рок, Сити понуди иста сума за Хари Кејн, но Тотенхем ја одби понудата и покрај желбата на Кејн да го напушти клубот. Sky Sports пишува дека е тешко да се очекува Сити да има доволно пари сега да го донесе и Кејн, освен ако не продаде неколку првотимци.

Грилиш има играно за Астон Вила 213 пати од 2012 година и постигна 32 гола. Играл за англиската репрезентација 12 пати.

Тагови
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Фудбал

Објавени платите во Милан, Ибра убедливо на врвот

Read more

Мурињо: Судијата и ВАР уништија фантастично дерби

Read more

Ферги: Враќањето на Роналдо беше како Цезар да влегува во Рим

Read more

Строгите навики на Левандовски: Сите оброци ги почнува со десерт

Read more
 

Спорт

Објавени платите во Милан, Ибра убедливо на врвот

Читај повеќе
  • play_arrow

Мурињо: Судијата и ВАР уништија фантастично дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Читај повеќе
  • play_arrow

Усик му ги врати појасите на Џошуа по шокантниот пораз

Читај повеќе

Ферги: Враќањето на Роналдо беше како Цезар да влегува во Рим

Читај повеќе

Строгите навики на Левандовски: Сите оброци ги почнува со десерт

Читај повеќе

Фетел: Кога заврна, трката се претвори во лотарија

Читај повеќе

Јубилејна стота победа во Формула 1 за Луис Хамилтон

Читај повеќе

Фернандеш со порака до навивачите на Јунајтед по поразот од Астон Вила

Читај повеќе