Слабеење: Знаци дека губите мускулна маса, а не масти

А.С.
/ 22.07.2022 / 19:42

Откако ќе почнете со интензивни тренинзи со цел да ја намалите телесната тежина, мора да водите сметка дали со вежбањето го топите салото или губите мускулна маса.

Слабеењето е тежок и макотрпен процес. Промената на прехранбените навики и воведувањето на режим на вежбање може сериозно да ви го смени начинот на живеење.

Обично целта е да се намали концентрацијата на масти во телото и да се зголеми мускулната маса, но плаот не се одвива секогаш како што сакаме.

Може да дојде до обратен распоред и да почнете да губите мускули, наместо масти, што може да биде опасно за вашето општо здравје.

Ова се најчести знаци дека губите мускулна маса, а не масти:

Исцрпеност

Од ден во ден чувствувате дека ви е сѐ потешко да ги изведувате вежбите, а почнувате и да размислувате целосно да го скокнете тренингот поради исцрпеност.

Прво ќе забележите дека губите сила во теретана. Тежината на тегови што ги кревате значително ќе се намали или нема да можете да правите ист број на серии како претходно.

Тешко извршување на секојдневните активности

Несоодветната исхрана може да доведе до намалување на мускулната маса што може да ја оштети функцијата на одредени мускулни групи.

Тоа обично се јавува поради недостиг на енергија и прекумерно вежбање.

Резултатот е тешкотии во извршувањето и на најосновните физички активности и брзо заморување.

Видливи масни наслаги

Ако напорно вежбате, а нема никаква промена на видливото масно ткиво, а има промена во тежината, тоа е најконкретен знак дека губите мускулно, а не масно ткиво.

Не забораајте дека слабеењето е маратон, а не спринт. Просечно би требало да губите по еден килограм неделно. На тој начин ќе слабеете здраво и нема да имате „јојо ефект“, односно нема за кратко време да ги вратите изгубените килограми.

реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Read more

Фит

Ослободете се од подбрадокот со неколку лесни вежби

Read more

Не се откажувајте од храната, туку јадете умерено

Read more

Како правилно да вежбате по 40-тата година?

Read more

Работите од дома? Заменете ја столицата со пилатес топка

Read more
 

Магазин

Како пржената риба да биде крцкава и вкусна, а да не впие масло?

Читај повеќе
  • play_arrow

Разјаснет небесниот феномен кој го сними пилот во лет

Читај повеќе

Кои се ментално најсилни хороскопски знаци?

Читај повеќе

Kакви промени може да очекувате ако ја исфрлите солта од исхраната?

Читај повеќе

Осумката е ангелски број: Што носи денешниот датум 08.08?

Читај повеќе

Љубовна математика: Пресметајте ја долната граница на разлика во годините

Читај повеќе

Како се менува мажот кога ќе стане татко?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ослободете се од подбрадокот со неколку лесни вежби

Читај повеќе

Како да го средите домот за 30 минути?

Читај повеќе