Слабо секс во карантин, вели шефот на Durex

Шефот на компанијата Reckitt Benckiser која ја поседува Durex, вели дека луѓето послабо имаат секс во време на пандемијата со коронавирусот што ги затвори во нивните домови.

Лаксман Нарасиман за BBC изјави дека продажбата на кондоми опаднала на повеќето пазари во текот на март и април додека траеја различните форми на карантин и забрани за движење кои ги ограничија шансите за сексуални активности кај луѓето.

Тој исто така вели дека условите придонеле и двојките кои живеат заедно да бидат интимни поретко од вообичаено.

„Луѓето се вознемирени, анксиозни, летаргични... тоа не е расположение за секс“, вели тој.

Италијанците и Британците имале најзначителен пад во потрошувачката на овој бренд кондоми за време на пандемијата, додека во Кина се подобрува продажбата по олабавувањето на забраните за движење.

Британските обложувалници предвидуваат дека ќе има бејби бум во 2021 година, со претпоставка дека поголема е веројатноста дека двојките кои живеат заедно ќе имаат секс почесто и без заштита во вакви услови.

реклама

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Read more

Рецепт на денот: Пролетни крокети од компири

Read more

Силно невреме во северниот дел на Хрватска

Read more

Љубов и секс

Љубов во време на корона: Дали би излегле на прв состанок во пандемија?

Read more

Сексуалните навики на среќните партнери

Read more

Холандија им препорача на самците да си најдат „секс-другарче“

Read more

Истражување: Која е најпопуларната секс поза?

Read more

Магазин

  • play_arrow

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пролетни крокети од компири

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ден на младоста: Празник, штафета и слет

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

[Дигитален Моден викенд Скопје] Од блогерка, дизајнерка до стилистка – Дани Ѓуровска ги состави стајлинзите за Guess

Читај повеќе

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Читај повеќе
  • play_arrow

Мезе на денот: Потпечени лепчиња со лук и моцарела

Читај повеќе

Рамазан Бајрам се слави под маски и во најтесното семејство

Читај повеќе

Тајланд почна со тестирање вакцина против COVID-19 врз мајмуни

Читај повеќе

Сите сме донори доколку не се изјасниме поинаку, но во суштина сепак семејството го дава последниот збор

Читај повеќе