Сладолед од канализација на стапче

Тројца студенти по дизајн од Тајван се здружиле во еден проект кој е спој на уметничката естетика и активизмот за спас на животната средина. Групата дизајнери во најава пошле до 100 загадени извори на вода во Тајван, собрале примероци и од нив направиле ремек дела.

Собраните прмероци ги зачувале во смола ставена во калапи за сладолет на стапчи и ги зачувале во убави обвивки.

Целта на оваа иницијатива за заштита на животната средина е да докаже дека убавиот изглед може да лаже се додека не се доближите и соочите со проблемот.

Изложбата наишла на многу позитивни критики ширум Тајван.

реклама

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово, Чулев апелира: Одлуката не е идеална, но треба да се почитува

Read more

МЗ: Филипче не прикривал 20 случаи на заболени од COVID-19

Read more

Четиригодишно дете почина по пад од трактор

Read more

Ахмети посака Албанец премиер, Заев му порача дека нема да биде дел од идната Влада

Read more

Живот

Отец Пимен: Дајте ние живите да им помогнеме на живите

Read more

Грчкото лето е состојба на умот

Read more

Идентификуван осомничениот убиец на Меделин Мекен

Read more

Џордан донира 100 милиони долари во борба против расизмот

Read more

Магазин

  • play_arrow

Домашни бургер лепчиња без јајца – и не ви треба рерна за печење

Читај повеќе

Отец Пимен: Дајте ние живите да им помогнеме на живите

Читај повеќе
  • play_arrow

Грчкото лето е состојба на умот

Читај повеќе
  • play_arrow

Новинарски гаф на фудбалската сезона: Резултатот е 5,4

Читај повеќе
  • play_arrow

Идентификуван осомничениот убиец на Меделин Мекен

Читај повеќе

Џордан донира 100 милиони долари во борба против расизмот

Читај повеќе
  • play_arrow

Осврт на „Музеј на невиноста“ од Орхан Памук

Читај повеќе

Предлог за ручек: Салата со кускус, домати и моцарела

Читај повеќе

Нордиска или медитеранска диета – која е подобра?

Читај повеќе