Слатка, а здрава: Храна која може да го замени шеќерот

Шеќерот се наоѓа дури и таму каде што мислите дека не е. Покрај тоа што газираните и негазираните сокови се полни со шеќер, се наоѓа и во месните производи, тестото, па дури и прескокнувањето на десертот не е гаранција дека веќе не сте внеле премногу шеќер.

Постојат и вештачки засладувачи кои немаат калории, но според истражувањата, тие исто така можат да бидат причини за дебелина. Меѓутоа, за оние на кои им е потребен шеќер и кои не сакаат да се откажат од слатките во оброците, има и добра вест. Овие намирници се истовремено слатки и здрави и можат целосно да го заменат шеќерот.

Кокосов шеќер

Кокосовиот шеќер од палма се наоѓа во кокосовиот цвет. Овој шеќер е полн со калиум, магнезиум, цинк и други минерали, како и витамини Б1 и Ц. Има многу корисен ефект врз нивото на шеќер во крвта и го зголемува нивото на енергија во телото, а бидејќи има благ вкус на карамела, лесно може да стане омилен десерт.

Јаворов сируп

Според истражувањата, содржи повеќе од 54 различни хранливи материи, благодарение на што може да се спречи дијабетес, рак или воспаление. Постојат неколку начини на кои можете да внесете јаворов сируп во вашата исхрана, на пример како прелив или додаток на палачинки. Канаѓаните го јадат и како фил во крофни и прелив на вафли.

Стевија

Растение кое потекнува од Латинска Америка чии лисја од грмушки се користат како природен засладувач кој содржи витамини, минерали и антиоксиданси, и воопшто нема калории. Затоа стевијата е многу корисно и здраво растение. Бидејќи стевијата може да се најде во течна или прашкаста форма, таа е погодна за засладување и на пијалаци и на храна.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Здравје

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Read more

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Read more

Студија: Новите варијанти на корона можно е да се шират побрзо низ воздухот

Read more

Дали Месечината и нејзините мени навистина предизвикуваат несоница?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Трикови за заспивање кога ништо не помага

Читај повеќе

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Читај повеќе
  • filter

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Читај повеќе

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Читај повеќе

Смртна казна за јапонската Црна вдовица која ги труеше мажите заљубени во неа

Читај повеќе
  • filter

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Читај повеќе

Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Читај повеќе

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Читај повеќе