Слатки не треба да се јадат повеќе од 1-2 пати неделно

Слатки треба да се јадат не повеќе од еднаш до двапати во неделата и децата не треба да се охрабруваат со тоа, смета Антонина Стародубова, главен нутриционист во Министерството за здравство во Москва.

„Правилото е исто за секого – помалку значи подобро. Според препораките на СЗО, сега не се препорачува да се консумира повеќе од 50 грама додаден шеќер на ден. Во истовреме, многу стручњаци сега веруваат дека не треба да јадете повеќе од 25 грама шеќер на ден. За споредба, во просечна палачинка има 30 грама шеќер. За да се придржувате до препораките, мора строго да ја контролирате количината на шеќер и слатки во исхраната и да го ограничите благото и газираните пијалаци“, нагласува д-р Стародубова.

Напорите, првенствено од страна на родителите, воспитувачите и лекарите, како што вели Русинката, треба да бидат насочени кон тоа децата да не ги злоупотребуваат слатките и да избираат поздрави намирници.

„Многу е важно слатките и храната да не бидат поттик за децата. Не може да постапувате според правилото 'одличен/-на си, еве ти бонбонче' или 'денеска си лош/-а, нема благо'… Слатките се празнично јадење – може да ги консумирате еднаш до двапати седмично, на пример во сабота или недела, но не како награда или казна“, вели Стародубова.

Лекарката советува да се изберат алтернативи за слатките, како овошје, или пак, десерти со помалку шеќер, како што се желето или џемот. Во овој случај, мора да се обрне внимание на хемискиот состав на производот, т.е. содржината на шеќер и прости јаглехидрати во него.

Тагови
реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Здравје

Смути од само неколку состојки за чистење на црниот дроб и цревата

Read more

Каква е кашлицата поврзана со COVID-19 и кога треба да посетите лекар?

Read more

СЗО: Засега не се препорачува комбинирање на вакцини против COVID-19

Read more

Која е поврзаноста меѓу еректилната дисфункција и боледувањето од COVID-19?

Read more
 

Магазин

Смути од само неколку состојки за чистење на црниот дроб и цревата

Читај повеќе

Идеја за ручек: Печени пилешки прсти

Читај повеќе

Родени под среќна ѕвезда: Најталентирани хороскопски знаци

Читај повеќе

Рецепт на денот: Запечени енчилади со пилешко и кашкавал

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е чипираниот мајмун на Илон Маск кој игра видеоигра со помош на неговите мисли

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум брзи и здрави идеи за појадок

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да се држите до планот за здрава исхрана?

Читај повеќе

Седум прашања за сексот што ги мачат луѓето во долги врски

Читај повеќе