Слатко освежување: Грчки колач со лимон

Еве еден одличен предлог за оние денови кога ви се јаде благо, а не сте многу расположени за долг престој во кујната. Едноставен рецепт за вкусен илач со лимон на грчки начин.

Потребни состојки:

за колачот
- 115 гр стопен путер
- 150 гр шеќер
- рендана кора од лимон
- 2 лажици свежо цеден сок од лимон
- 20 гр грчки јогурт
- 3 јајца
- 180 гр брашно
- 2 лажички прашок за пециво
- пола лажичка сол

за преливот
- 2 лажици млеко
- 1 лажица свежо цеден сок од лимон
- 125 гр сеѓер во прав

Подготовка:

Рерната загрејте ја на 170 степени, а во тавче ставете хартија за печење. Во сад со средна големина измешајте ги брашното, прашокот за пециво и солта.

Матети ги јајцата додека не направат пена.

Во друг сад измешајте ја кората од лимон со шеќер, така да шеќерот да добие арома на лимон, потоа додадете го стопениот путер и матете со миксер додека не добиете изедначена, мазна, лесна смеса. Потоа додадете ги грчкиот јогурт и изматените јајца.

Кога смесата ќе се изедначи, полека додајте го брашното, бавно матејќи со миксер, така што тестото да не е премногу тврдо.

Истурете го тестото во тавчето и печете во загреана рерна околу 40 минути, или додека чепкалката со која ќе го боцнете колачот ќе излезе сува. Готовиот колач извадете го за да се излади, а во меѓувреме направете го преливот.

Со миксер матете ги шеќерот во прав, млекото и сокот од лимон додека не добиете изедначен прелив. Кога колачот речиси ќе се олади, прелијте го со преливот, почекајте да се зацврсти и потоа послужете.

Тагови
реклама

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Read more

Губење титула на бугарски начин

Read more

Рецепт на денот: Зелник од пченкарно брашно

Read more

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Зелник од пченкарно брашно

Read more

Докопан во сос од бело вино и сенф

Read more

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Read more

Идеја за ручек: Пилешко со 4 сирења

Read more
 

Магазин

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Читај повеќе

Рецепт на денот: Зелник од пченкарно брашно

Читај повеќе

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Читај повеќе

Докопан во сос од бело вино и сенф

Читај повеќе

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе