Следната генерација сателити Starlink нема да бидат видливи со голо око

SpaceX најави подобрувања на своите сателити Starlink 2.0 кои ќе го намалат нарушувањето на глобалната астрономска заедница.

Подобрувањата се однесуваат на начинот на кој сателитите на интернет мрежата Starlink ја рефлектираат сончевата светлина додека орбитираат околу Земјата, и ако се ефикасни како што тврди SpaceX, сателитите ќе бидат „невидливи со голо око кога се на стандардна работна височина“.

Оваа вест доаѓа по поплаките од астрономската заедница и нејзината борба против влијанието на сателитските мегасоѕвездија врз нивната работа. Астрономот Саманта Лорел од Универзитетот во Реџина во Канада рече дека поради Starlink се завршува помалку работа во истиот временски период и дека тоа ја чини заедницата што плаќа даноци.

SpaceX објави јавен документ во кој ги наведува мерките дизајнирани да го намалат влијанието на сателитот Starlink Internet Network врз астрономската заедница. Ова е особено важно бидејќи шефот на SpaceX, Илон Маск, неодамна изјави дека очекува повеќе од 4.200 сателити Starlink да бидат во функција во следните 18 месеци. Во орбитата веќе има околу 2.300 сателити, а SpaceX има дозвола за уште 30.000.

SpaceX работи со астрономи за да развие нови елементи кои ќе овозможат да се намали рефлексијата на светлината на Земјата. Сателитите се највидливи во првите часови по самракот и тогаш астрономите си ја вршат својата работа. Американската вселенска агенција НАСА соопшти дека сателитите би можеле да ја загрозат нејзината способност да забележат потенцијално опасен астероид кој се движи кон Земјата.

SpaceX претходно се обиде да постави „визири“ на сателити кои ги блокираат светлосните зраци, но тие исто така можат да ги блокираат ласерските врски на Starlink. Исто така, тие создаваат премногу атмосферски отпор, што предизвикува сателитите да трошат повеќе гориво. Новата алтернатива се потемните материјали кои ја намалуваат рефлексијата за повеќе од десетпати во споредба со сегашната генерација на сателити, поради што тие ќе бидат помалку видливи. Станува збор за „темноцрвена“ пигментација која го заменува белиот материјал на соларните ќелии на сателитот, додека останатите компоненти ќе бидат црни со мала рефлексивност.

Исто така, SpaceX планира да ја пренасочи светлината во одредени делови од денот, особено во самрак.

Тагови
реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Read more

Вести

Доаѓа омилениот спектакл на ноќното небо: Како се откриени Персеидите и како го добиле името?

Read more

Роботот MIRA ќе може да врши операции на МВС

Read more

Маск го предизвика извршниот директор на Twitter на јавна дебата за ботовите

Read more

Русија ќе ги шпионира Американците и во вселената

Read more
 

Гик

Тензиите меѓу Кина и Тајван го одложуваат излегувањето на iPhone 14?

Читај повеќе

Што е madware и како да се заштитите од него?

Читај повеќе

Instagram ќе тестира високи фотографии како Reels

Читај повеќе
  • filter

Доаѓа омилениот спектакл на ноќното небо: Како се откриени Персеидите и како го добиле името?

Читај повеќе

Екстензии за Chrome и Edge крадат мејлови на корисниците

Читај повеќе

Зошто не треба да го полните телефонот на јавни места?

Читај повеќе

Роботот MIRA ќе може да врши операции на МВС

Читај повеќе

Маск го предизвика извршниот директор на Twitter на јавна дебата за ботовите

Читај повеќе

Русија ќе ги шпионира Американците и во вселената

Читај повеќе