Следниот месец во Албанија ќе пристигнат над 40.000 дози вакцини од Pfizer

Албанската министерка за здравство Огерта Манастирлиу најави дека според договорот со Pfizer, повеќе од 40 илјади дози од антиковид вакцината ќе пристигнат во Албанија во текот на следниот месец.

Таа додаде дека остатокот од вакцините од овој договор или околу 460 илјади дози ќе почнат да пристигнуваат на почетокот на јули, а планот за испорака треба да заврши во последното тромесечје од годинава,

Според министерката, следниот временски период ќе биде покриен со вакцини обезбедени од механизмот КОВАКС и со преговори со други компании што ги води албанската Влада.

– Добра вест. Со авансно плаќање од 3,9 милиони долари, Албанија е во првиот прозорец за обезбедување на антиковид вакцини преку механизмот КОВАКС, напиша Манастирлиу на статус на Facebook.

Во меѓувреме, во земјата продолжува трендот на раст на новозаразени со COVID-19, кој во Албанија е присутен по новогодишните и божикните празници. Вчера беа регистрирани нови 786 случаи, што е над 22 отсто од тестираните, починаа 7 лица, а оздравеа 489 лица.

Поради тоа и понатаму во сила е одлуката за полициски час кој треба е од 22:00 до 6:00, забраната за летови со Обединетото Кралство и продолжување на онлајн настава на универзитетите и покрај доставената петиција на студентите со која бараат настава со физичко присуство.

реклама

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Read more

Сто факти за вселената во кои нема да ви се верува

Read more

CAT техника - сигурен пат до женски оргазам

Read more

Илон Маск остана без 27 милијарди долари минатата недела

Read more

Регион

Грција останува затворена за државјани на трети земји

Read more

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Read more

Авион принудно слета во Софија откако патник се обидел да влезе во пилотската кабина

Read more

Бугарскиот Парламент го одби предлогот: Нема да се купуваат руски вакцини

Read more
 

Вести

Марш под мотото „Држава што не постапува е држава што силува“ по повод 8 Март

Читај повеќе

316 нови случаи од 1.562 тестирања за COVID-19

Читај повеќе

Маж исчезнал во водите на Вардар во близина на ПИОМ

Читај повеќе

Американците очекуваат до 2030 година да имаат жена за претседател

Читај повеќе

Илон Маск остана без 27 милијарди долари минатата недела

Читај повеќе

Приведен крадец од Скопје, извршил 33 кражби во Битола и во Охрид

Читај повеќе

Истражители на СЈО му вршеле закани и притисоци на обвинет во случајот „Тортура”

Читај повеќе

Филипче: Не се предвидени нови рестрикции за угостителските објекти

Читај повеќе

Царовска: Жените просветителки ја создаваа државата, жените просветителки ја градат иднината

Читај повеќе