Слоновите умираат од глад поради сушата во Зимбабве

Сушите се кобни за животните во Националниот парк Хванге во Зимбабве.

Најмалку 55 слонови умреле од глад во Националниот парк Хванге во Зимбабве, како последица од сушата што трае веќе два месеца.

„Ситуацијата е тешка“, вели Тинаше Фараво, портпарол на ZimParks, организација што управува со бројните паркови во Зимбабве.

„Слоновите умираат од глад и тоа е огромен проблем“, додаде тој.

Сушата значително ги намали приносите од посевите во земјата. Една третина од населението не може да си дозволи храна поради тешката економска криза.

Во август беше објавен извештај на Светската програма за храна во кој се наведува дека постои опасност два милиони луѓе да умрат од глад во Зимбабве.

Локалните медиуми пренесуваат дека некои од телата на слоновите биле најдени на 50-тина метри од поставените поила, што покажува дека патувале од многу далеку и умреле пред да успеат да стигнат до нив.

Популацијата слонови во националниот парк придонесува и за уништување на вегетацијата во него - Хванге има капацитет за околу 15.000 слонови, а таму живеат повеќе од 50.000.

Вработените во ZimParks се обидуваат да копаат бунари, но им недостигаат финансии за да продолжат со овие активности. Државата не го финансира работењето на организацијата.

Единствено решение е да почнат да ги продаваат слоновите на странски паркови, но оваа пракса наидува на жестоко противење од експертите и активистите за заштита на животните кои нагласуваат дека тоа е трауматично за животните. Тие исто така предупредуваат дека животните најчесто завршуваат во кинески зоолошки каде условите не се на задоволително ниво.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Заев со рејтинг 9,4%, Мицкоски 4,2% - покажа истражувањето на Брима Галуп

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more

Русија го одобри лекот Коронавир за лекување од COVID-19

Read more

Живот

Цел свет го знаеше како малиот Херкулес, а денес е непрепознатлив

Read more

Дали е подобро да се посвои машко или женско маче?

Read more

Насилство има и во училиштата без мешан етнички состав

Read more

Три хороскопски знаци кои секогаш го добиваат она што го сакаат

Read more

Магазин

  • play_arrow

Цел свет го знаеше како малиот Херкулес, а денес е непрепознатлив

Читај повеќе

Намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Читај повеќе

Врска со најдобриот пријател: Паметна одлука или голема грешка?

Читај повеќе
  • play_arrow

Предлог за ручек: Ќофте во бел сос

Читај повеќе
  • play_arrow

Направи сам: Средство за чистење када од само две состојки

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали е подобро да се посвои машко или женско маче?

Читај повеќе

Луѓето со оваа крвна група најмногу привлекуваат комарци

Читај повеќе

Русија го одобри лекот Коронавир за лекување од COVID-19

Читај повеќе

Десерт на денот: Орео торта од 5 состојки

Читај повеќе