Словачка се извини за неколкудецениската присилна стерилизација на Ромките

Владата на Словачка официјално се извини за неколкудецениската присилна стерилизација на жените Ромки во земјата.

Владејачката словачка коалиција издаде соопштение во кое ги осудува прекршувањата на човековите права што се случувале со децении и им се извини на сите засегнати, објави официјалната новинска агенција TASR.

Бројот на стерилизации може само да се претпоставува, но најмалку неколку илјади жени ја поминале процедурата, објави претставничката на Ромите во словачката влада на својата официјална веб-страница.

Според владата, присилните стерилизации се случиле помеѓу 1966 и 1989 година со цел да се ограничи бројот на деца родени во ромското малцинство.

Но, според владата, дури и по падот на комунизмот, помеѓу 1990 и 2004 година, Ромките биле незаконски принудувани во клиниките да се согласат на стерилизација откако ќе имаат деца.

Организациите за човекови права и Советот на Европа со години ја повикуваат Словачка да ги препознае систематските прекршувања на човековите права на Ромите и да ги обесштети жртвите.

Комесарката за човекови права на Советот на Европа, Дуња Мијатовиќ, го поздрави извинувањето на словачките власти како важен прв чекор. Но, додаде таа, треба што поскоро да се воспостави механизам за компензација.

Тагови
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Свет

Шефот на Moderna: Постоечките вакцини не се одговор на омикрон

Read more

Австрија парично ќе ги казнува оние кои одбиваат вакцинација, им се заканува и затвор

Read more

Апокалипса на Босфор: Разорен ветер уништи згради, има мртви

Read more

Масовниот убиец Брејвик испрати писма до преживеаните и нивните семејства

Read more
 

Вести

Шефот на Moderna: Постоечките вакцини не се одговор на омикрон

Читај повеќе

Австрија парично ќе ги казнува оние кои одбиваат вакцинација, им се заканува и затвор

Читај повеќе

Најстудено и најмногу снег во Лазарополе

Читај повеќе

Состојбата стабилна, засега нема потреба од нови мерки за новиот сој

Читај повеќе

Сопственикот на „Беса транс“: Во автобусот немаше запаливи материи, тубите беа со вода

Читај повеќе

Постудено со повремен дожд, снег и ветер

Читај повеќе

Русковска: Пожарот во автобусот почнал во багажниот простор што се наоѓа над резервоарот

Читај повеќе

Телата на загинатите во автобуската несреќа в петок ќе бидат пренесени авионски

Читај повеќе

Заев-Гаши: Постигната начелна согласност за програмските аспекти

Читај повеќе