Словенец со години го криел телото на покојната мајка поради пензијата

Словенечката полиција уапси 67-годишен маж, кој повеќе години го криел телото на покојната мајка, тврдеји дека е жива, за да ја добива нејзината пензија.

Полицијата била алармирана од роднини на жената, која би имала 97 години, кои барале да ја посетата, а нејзиниот син постојано одбивал.

Телото на починатата жена било пронајдено во станот на уапсениот во Љубљана. Се претпоставува дека жената починала пред неколку години. Но, не се утврдени причината и датумот на смртта.

Според дел од словенечките медиуми жената последен пат била видена пред шест години, додека според други медиуми таа била видена во 2011 година.

Уапсениот син, чие име не е соопштено, ги лажел роднините дека неговата мајка не сака никој да види. Тој го фалсификувал нејзиниот потпис и продолжил да ја прима нејзината пензија.

Тагови
реклама

Девојче почина поради предизвик на TikTok, започната истрага во Италија

Read more

Прилог за изградбата на Треска од 1978 година

Read more

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Read more

Категорично ги отфрламе невистините дека придавката „македонски“ се заменува со уставното име, велат од Комисијата

Read more

Хроника

Казнети 385 лица за неносење на заштитна маска

Read more

Приведени 97 странски државјани кои работеле непријавени и без регулиран престој на објекти во Скопје

Read more

Санкционирани 407 граѓани за неносење маска

Read more

Санкционирани 226 возачи во главниот град

Read more
 

Вести

Дневен ковид биланс: 184 новозаразени и 6 починати

Читај повеќе

Казнети 385 лица за неносење на заштитна маска

Читај повеќе

Следниот месец во Албанија ќе пристигнат над 40.000 дози вакцини од Pfizer

Читај повеќе

И за моторите важи мерката за привремено одземање возило поради истечена регистрација

Читај повеќе

Вучиќ: Во Србија регистриран новиот вид на коронавирус

Читај повеќе

Ѓоргиев: Придавката „македонски“ останува во записниците на Мешовитата комисија

Читај повеќе

Утре без струја дел од корисниците во Аеродром и Бутел

Читај повеќе

ЕУ: Ќе ги принудиме фармацевтските компании да го почитуваат договорот за испорака

Читај повеќе
  • play_arrow

Прилог за изградбата на Треска од 1978 година

Читај повеќе