Словенечката опозиција бара оставка од Владата по смртта на вакцинирана девојка

Словенечката опозиција денеска побара оставка од Владата поради одлуката за вакцината Johnson & Johnson, откако 20-годишна девојка почина неодамна по примањето на оваа вакцина.

Девојката почина две недели по имунизацијата од згрутчување на крвта, што е ретка појава од вакцината на Johnson & Johnson.

За разлика од другите земји на ЕУ кои ја повлекоа вакцината или ја препорачаа само за возрасни лица, таа летово се користеше без ограничувања во Словенија. Вакцината, која се дава во една доза, е особено популарна кај младите луѓе.

– Министерот Јанез Поклукар мора да преземе одговорност и да поднесе оставка бидејќи одлуката за оваа вакцина ја донесе без мислење од професијата, истакна пратеникот од редовите на социјалдемократите Дејан Жидан пред новинарите.

Повикувајќи се на владини документи, весникот „Дневник“ во петокот објави дека одлуката ја донеле соработници на министерот за здравство без да се консултираат со епидемиолози и инфектолози.

По смртта на девојката, употребата на Johnson & Johnson беше прекината и Владата одлучи дека во иднина сите луѓе ќе бидат вакцинирани со побезбедни вакцини на Pfizer/BioNTech и Moderna, освен оние кои ја сакаат Johnson & Johnson на сопствен ризик.

– Тоа беше уште еден во серијата потези на оваа Влада во кои се прекршени правилата на професијата и јавноста, нагласи Марјан Шарец, поранешен премиер и еден од лидерите на левичарската опозиција.

Поранешната премиерка Аленка Братушек смета дека се што е поврзано со контролата и управувањето со епидемијата е погрешно, „така што не само Поклукар, туку целата влада на Јанез Јанша треба да поднесе оставка“.

реклама

Марихуана или алкохол: Што е поштетно?

Read more

Еврото какво што го знаеме наскоро заминува во историјата

Read more

Првата капсула за евтаназија одобрена во Швајцарија

Read more

Солзи и 8 часа сведочење: Жртва на Епстин зборуваше за „оргиите“ во авионот „Лолита експрес“

Read more

Регион

Ципрас му се заблагодарил на папата Франциск за споменувањето на Договорот од Преспа

Read more

Димитар Атанасов: Неодржливо е тврдењето дека македонскиот јазик и нација се вештачки

Read more

Петков: Бугарија треба да го преиспита пристапот кон Северна Македонија на конструктивен начин

Read more

Предусловите за влез во Грција продолжени за уште една седмица

Read more
 

Вести

Првпат по 11 години Меркел не е меѓу највлијателните жени според Forbes

Читај повеќе

Полска воведува задолжителна вакцинација

Читај повеќе

Нови 375 случаи на COVID-19 од 2.744 тестирања , 507 оздравени и 9 починати

Читај повеќе

Русија повика да не се политизираат Олимписките игри

Читај повеќе

Сообраќајка кај Мавровка, повредени четири лица

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Зголемени трошоците на живот во ноември

Читај повеќе

Кривична против кавадарчанка, подигала пари од туѓа кредитна картичка

Читај повеќе

ИЈЗ: Намален бројот на новозаболени и на смртни случаи во текот на минатата недела

Читај повеќе

Мицкоски: Очекувам старт на преговорите со ЕУ за нешто повеќе од една недела

Читај повеќе