Словенечки епидемиолог: Вратете се од одмор до 15 август, четвртиот бран е веќе тука

Епидемиолошката состојба во Словенија се влошува последните денови, потврдени се 111 инфекции со коронавирус во последните 24 часа, но темата на денот е нејасната изјава на владиниот епидемиолог кој ги советуваше словенечките туристи да не одат во странство по 15 август.

„Препорачувам секој што ќе замине на одмор во странство да се врати до 15 август“, рече Милан Крек, кој е на чело на словенечкиот Институт за јавно здравје, на владината прес-конференција во вторникот, разговарајќи за опасностите од новиот бран поради делта сојот и потребата да се забрза вакцинацијата на населението за да бидат безбедни наесен.

Бидејќи не спомна за кои туристички дестинации мисли или прецизира дали им препорачува да останат дома и на оние кои биле вакцинирани со потребните дози, имаше многу реакции на неговата изјава.

Министерот за здравство Јанез Поклокар подоцна за Словенска Телевизија изјави дека Крек сакал да ги предупреди оние што заминуваат во странство дека ниту една земја, па дури ниту оние со поголема вакцинација од Словенија, го достигнале потребниот колективен имунитет или посакуваното ниво на вакцинација што би ги заштитило луѓето од заразни варијанта и дека предупредувањето треба да се сфати како желба да нема затворање на образовниот систем наесен, како во делот од минатата и оваа година.

Различни толкувања

Нешто поинакво е толкувањето на Матеја Логар, главниот епидемиолог во владиниот експертски тим, кој вели дека Крек сакал да нагласи дека на одмор треба да се однесува одговорно во контакт со луѓе од различно потекло и да се избегнуваат ризични собири.

„Ако се однесуваме на безбеден начин, тогаш можноста да се донесе вирусот во Словенија е помала. Апелирам до сите да се однесуваат одговорно на одмор и да ги почитуваат основните мерки за да можеме да одиме на одмор по 15 август“, изјави Логар за медиумите.

Изјавата на Крек исто така ѝ пречеше на опозицијата, која честопати ѝ префрла на владата и нејзините претставници за недоследностите или неразбирливоста на мерките и слабата комуникација со граѓаните, а понекогаш и засилената реторика што ги „плаши“ обичните луѓе.

Социјалдемократскиот пратеник Дејан Зидан, поранешен претседател на партијата и поранешен претседател на парламентот, побара од владата писмено објаснување за предупредувањето на Крек до туристите, што тој го смета за нејасно.

Повикот на Крек до туристите е многу невообичаен и отвора голем број прашања за луѓето, изјави Шидан за медиумите, велејќи дека не знае што стои зад изјавата, зошто Крек зборува за 15 август.

„Како што се разликува 15 август од кој било друг датум и што се случува во позадина на таа изјава? Дали се случува нешто што тие не сакаат да ни го откријат или се користат само силни зборови за да ги исплашат луѓето уште повеќе?“ праша опозицискиот пратеник, пренесуваат словенечките медиуми.

Хоспитализациите не се зголемуваат

Владата објави дека 111 нови инфекции се потврдени за 24 часа, значително повеќе од претходниот ден кога имаше 88 и најголем број на инфекции во еден ден по 15 јуни. Некои други епидемиолошки податоци исто така се влошуваат.

Иако хоспитализациите не се зголемуваат и нема пријавено нови смртни случаи како резултат на COVID-19 веќе девет дена, загрижувачки е што учеството на позитивни тестови се зголемува, достигнувајќи 6,1 процент во последните 24 часа.

Во последните седум дена имало просечно 58,3 нови инфекции, 14-дневната инциденца се зголеми на 39,8, додека бројот на активни случаи се искачи на 838.

Сепак, бројот на хоспитализирани е мал и не расте, па затоа во моментов се хоспитализирани 27 пациенти поради COVID-19, од кои осум се во единиците за интензивна нега.

Тагови
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Регион

Вучиќ: Ништо не бараме од Македонците, само братство и пријателство

Read more

Нула минути чекање на граница и една работна дозвола – бара бизнис заедницата

Read more

Балканската тројка промовира „мини-Шенген“ сооочена со одложувањето на членството во ЕУ

Read more

Пет години затвор за величање на воени злосторници во БиХ

Read more
 

Вести

Усвоена Резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ, Левица би сакала „похардкор“ варијанта

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 54 нови случаи oд 3.764 тестирања

Читај повеќе

Вучиќ: Ништо не бараме од Македонците, само братство и пријателство

Читај повеќе

Трговијата со луѓе за сексуална експлоатација е доминанта форма во Македонија

Читај повеќе

Скопје се топи на +40°C, Брзата помош има стотина интервенции дневно

Читај повеќе

Нула минути чекање на граница и една работна дозвола – бара бизнис заедницата

Читај повеќе

Еден загинат и двајца повредени во сообраќајка во Куманово

Читај повеќе

Денеска ги трошиме последните ресурси на Земјата за 2021, а уште не е ни август

Читај повеќе

Макрон е како Хитлер? Антиваксерите го налутија претседателот

Читај повеќе