Словенечките ученици со маски на лице ја почнаа новата учебна година

За учениците од основните и средните училишта во Словенија денеска започна новата учебна година, со одредени прилагодувања препорачани од здравствените власти поради епидемијата на коронавирусот.

Часовите во основните училишта се организираат според моделот „Б“, еден од четирите различни модели на адаптација во зависност од епидемиолошката состојба во земјата.

Според овој модел, училиштата мора да обезбедат соодветно физичко растојание помеѓу различните одделенија, редовно миење на рацете и проветрување на просторот, а учениците го консумираат оброкот во училница во групи.

Националниот институт за јавно здравје (НИЈЗ) издаде препорака дека сите ученици во заедничките простории треба да носат маски кои родителите треба да им ги обезбедат, а за оние што доаѓаат без нив, училиштата треба да ги обезбеди маски.

Се препорачуваат платнени маски што може да се перат, но сепак има многу отворени прашања и дилеми за наставниците и родителите за правилата и препораките за училиштата, а едно од нив е како да реагирате доколку некои родители одбијат нивното дете да носи маска и дали во тој случај ќе му биде забрането да доаѓа на училиште, коментираат словенечките медиуми.

Препораките за носење маски ќе се прилагодуваат според најавите секој петок од следната недела, во зависност од развојот на епидемиолошката состојба. Ако на крајот на оваа недела бројот на новозаболени од коронавирус е помал од 140 во последната недела, маски во основните училишта ќе носат само учениците во последните три одделенија.

реклама

Девојче почина поради предизвик на TikTok, започната истрага во Италија

Read more

Прилог за изградбата на Треска од 1978 година

Read more

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Read more

Категорично ги отфрламе невистините дека придавката „македонски“ се заменува со уставното име, велат од Комисијата

Read more

Регион

Следниот месец во Албанија ќе пристигнат над 40.000 дози вакцини од Pfizer

Read more

Вучиќ: Во Србија регистриран новиот вид на коронавирус

Read more

Вучиќ: Потешко е да се набави вакцина, отколку нуклеарно оружје

Read more

Хаг: Одбиено барањето за ослободување на Кадри Весели

Read more
 

Вести

Дневен ковид биланс: 184 новозаразени и 6 починати

Читај повеќе

Казнети 385 лица за неносење на заштитна маска

Читај повеќе

Следниот месец во Албанија ќе пристигнат над 40.000 дози вакцини од Pfizer

Читај повеќе

И за моторите важи мерката за привремено одземање возило поради истечена регистрација

Читај повеќе

Вучиќ: Во Србија регистриран новиот вид на коронавирус

Читај повеќе

Ѓоргиев: Придавката „македонски“ останува во записниците на Мешовитата комисија

Читај повеќе

Утре без струја дел од корисниците во Аеродром и Бутел

Читај повеќе

ЕУ: Ќе ги принудиме фармацевтските компании да го почитуваат договорот за испорака

Читај повеќе
  • play_arrow

Прилог за изградбата на Треска од 1978 година

Читај повеќе