Словенецот Зајц освои светско злато на големата скокалница на Планица

Словенечкиот ски скокач Тими Зајц го освои златниот медал на големата скокалница на Светското првенство што се одржува на Планица.

Зајц вчеравечер пред домашната публика ја освои титулата светски првак со скокови од 137,5 и 137 метри кои му донесоа вкупно 287,5 бодови.

Сребрениот медал го освои Јапонецот Рјоју Кобајаши (276,8 бодови), додека Полјакот Давид Кубацки се закити со бронзата (276,2).

Ова е втор златен медал за Зајц на светските првенства, а второ одличје за Словенија на Светското првенство на Планица.

Тагови
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

При полициска акција на наплатна рампа кај Тетово запленето големо количество дрога

Read more

Останати спортови

Шпанија не дозволи настап на косовски каратисти на ЕП

Read more

Словенката Клинец го собори светскиот рекорд во скијачки скокови

Read more

Швајцарскиот скијач Одермат испиша историја

Read more

Пејџ ВанЗант продаде картичка со бакнеж за 13.200 долари

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Ветеранот Миура се врати во Европа - како изгледа играње фудбал на 55 години?

Читај повеќе

Пролет е сензацијата во ракометниот Куп на Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Кејн стана најдобар стрелец во историјата на Англија

Читај повеќе

Шок во Минхен: Баерн го отпушти Нагелсман и го ангажира Тухел

Читај повеќе

Елмас: Најважно е што победивме

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв трипл-дабл во кариерата за Инграм, со совршена игра испиша историја

Читај повеќе

Дибала ќе го тужи Јувентус за повеќе од 50 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси игра мал фудбал во новата хит реклама

Читај повеќе

Барди: Многу е важно да почнеме со победа

Читај повеќе