Словенија прогласува крај на епидемијата

Во Словенија денеска се регистрирани само 24 нови случаи на заразени со коронавирус што е најнискиот број од крајот на август минатата година, а агенцијата Hina пренесува дека Словенија утре ќе прогласи крај на епидемијата.

Како што пренесува агенцијата STA, процентот на заразени е само 2,3 отсто, а направени се преку 1.000 тестирања.

Бројот на хоспитализирани изнесува 134, а само 42 лица се на интензивна нега.

Две лица вчера починаа од последица на коронавирусот, а вкупниот број на починати изнесува 4,722 од почетокот на пандемијата.

Според Hina, утре ќе прогласат крај на епидемијата, но некои мерки ќе останат во сила.  

реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more

Регион

Црна Гора со построги мерки: Во кафуле, дискотека или ресторан само со КОВИД потврда или тест

Read more

Вучиќ: Ништо не бараме од Македонците, само братство и пријателство

Read more

Нула минути чекање на граница и една работна дозвола – бара бизнис заедницата

Read more

Балканската тројка промовира „мини-Шенген“ сооочена со одложувањето на членството во ЕУ

Read more
 

Вести

Пораката на Крушевскиот манифест е подеднакво моќна денес како и во 1903

Читај повеќе
  • filter

2 август 1903, почнало Илинденското востание

Читај повеќе

Никој не сака да работи како сточар, иако платите се и до 50.000 денари

Читај повеќе

72 новозаболени од COVID -19, притисок во болниците засега нема

Читај повеќе

Почината жена најдена во куќа во Волково каде настанал пожар

Читај повеќе

Особено топло време со температури до 43°C

Читај повеќе

Pfizer и Moderna ги зголемија цените на вакцините за ЕУ

Читај повеќе

Пригодна државна програма утре во Скопје, Крушево и Пелинце за чествување на 2 Август

Читај повеќе

На граничниот премин „Богородица“ за излез од државата се чека околу еден час

Читај повеќе