Случај „Монструм“: Возилото „Опел Омега” било пронајдено исчистено

Возилото „Опел Омега”, за кое се претпоставува дека го користиле извршителите на убиството на Смилковско Езеро, било пронајдено исчистено. Поранешен припадник на МВР, кој на 13 април 2012 бил на местото Враживир, и имал за задача да ја фото-документира колата, рече дека работел на многу кривични настани, но во овој случај возилото било исчистено и средено.

– Возилото го фотографирав внатре и надвор. Потоа ѝ го обезбедив до МВР, кое беше пренесено со влечна служба на МВР. Таму отидовме по најава на СВР Скопје. Техничка обработка на возилото не сум извршил јас. При мојата задача се грижев да не се губат траговите. За кој настан се работи возилото не сум знаел, изјави пред судот сведокот предложен од обвинителството.

На претходното рочиште за предметот ,,Монструм”, свој исказ даде началникот на одделението за увид на место на настан при СВР Скопје Г.М. односно за неговата поврзаност со возилото „Опел Омега”, најдено во местото Враживир.

– На 13 април на работа бев од 7 до 15 часот. Од никого не сум добил дојава дека во Враживир е најдено возило. Од старешината Владо Мирчевски, добив сознание дека во Враживир најверојатно е пронајдено возило поврзано со настанот на 12 април, рече тогаш сведокот.

Тој исто така посочи дека воопшто не го видел возилото.

– Ние добиваме дојави од Центарот за известување и командување, има други служби кои обработуваат оперативни сознанија, наша надлежност е за увид на место на настан, потенцира сведокот Г.М.

За убиството на момчињата Кире Тричковски, Филип Славковски, Цветанчо Ацковски, Александар Наќевски и рибарот Борче Стефановски во април 2012 година обвинети се Алил Демири и Африм Исмаиловиќ (во бегство) и Агим Исмаиловиќ, Фејзи и Хаки Азири и Сами Љута.

Судењето за овој предмет го води судската двојка Огнен Ставрев и Осман Шабани, додека обвинените го застапуваат обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски.

реклама

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Read more

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Read more

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Read more

Хроника

Затворен угостителски објект во Боговиње поради непочитување на ковид мерките

Read more

Во Скопје 203 санкционирани возачи, 19 за брзо возење

Read more

Полицијата казни пратеник бидејќи зборувал на телефон додека возел на патот Куманово-Скопје

Read more

Млад прилепчанец по грешка убиен во текот на лов

Read more
 

Вести

Инаугурација на новоизбраниот американски претседател Џозеф Бајден

Читај повеќе

Ведро и многу студено, утринските температури под нула

Читај повеќе

Нови 400 случаи на COVID-19, 11 починати и 206 оздравени пациенти

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Пензиите повисоки во просек за 185 денари, ќе се исплаќаат од 26 јануари

Читај повеќе

Најстудено во Битола, најмногу снег на Шапка

Читај повеќе
  • play_arrow

Традиционално за Водици, Путин се нурна во студена вода

Читај повеќе

Угостителите од 21 јануари ќе работат до 21 часот

Читај повеќе

Државниот инспекторат за животна средина цел на хакерски напад

Читај повеќе

Песков: Ситуацијата со Навални е внатрешно прашање на Русија

Читај повеќе