Македонија

Случај „Рекет“: Зоран Милески – Кичеец на распит во ЈО

19. август 2019 - 14:49 | МИА

Скопје, 19 август 2019 (МИА) – Второосмничениот за случајот „Рекет“, Зоран Милески – Кичеец, кој се наоѓа во притвор во затвор Шутка, денеска е донесен на распит во Обвинителството за организиран криминал, потврдуваат од Јавното обвинителство.

Кичеец и Бојан Јовановски се засега единствените осомничени за случајот „Рекет“ и се наоѓаат во притвор во затвор Шутка. Обвинителството двајцата ги товари за кривично дело „примање награда за противзаконито влијание“, а првоосомничениот Јовановски и за „перење пари и други приноси од казниво дело“.

Истрагата за „Рекет“ во Јавното обвинителство ја води шефицата на организиран криминал Вилма Рускоска.

Денеска во ЈО за случајот „Рекет“ е сослушана и пензионерката Лилјана Тодоровска, која е потписничка на проектот за европски центар на Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски – Боки 13.

Утре во ЈО за случајот „Рекет“ е повикана на распит и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која заедно со обвинителката Лиле Стефанова беа спомнати во снимените разговори и видеата што ги објави интернет изданието на италијанскиот весник La Verita, а во врска со случаите „Рекет“ и „Империја“. 

Коментирај