Случај „Рекет“: Зоран Милески – Кичеец на распит во ЈО

Скопје, 19 август 2019 (МИА) – Второосмничениот за случајот „Рекет“, Зоран Милески – Кичеец, кој се наоѓа во притвор во затвор Шутка, денеска е донесен на распит во Обвинителството за организиран криминал, потврдуваат од Јавното обвинителство.

Кичеец и Бојан Јовановски се засега единствените осомничени за случајот „Рекет“ и се наоѓаат во притвор во затвор Шутка. Обвинителството двајцата ги товари за кривично дело „примање награда за противзаконито влијание“, а првоосомничениот Јовановски и за „перење пари и други приноси од казниво дело“.

Истрагата за „Рекет“ во Јавното обвинителство ја води шефицата на организиран криминал Вилма Рускоска.

Денеска во ЈО за случајот „Рекет“ е сослушана и пензионерката Лилјана Тодоровска, која е потписничка на проектот за европски центар на Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски – Боки 13.

Утре во ЈО за случајот „Рекет“ е повикана на распит и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која заедно со обвинителката Лиле Стефанова беа спомнати во снимените разговори и видеата што ги објави интернет изданието на италијанскиот весник La Verita, а во врска со случаите „Рекет“ и „Империја“. 

реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Read more

Македонија

Отказ за советник на екс министерот Чулев поради насилно и недолично однесување

Read more

Нуредини: За менаџирање со отпадот веќе има проект планови, но тоа е комплексен и скап процес

Read more

Владата ги објави имињата на предложените заменици-министри

Read more

Нови 144 случаи, 8 лица починаа од COVID-19

Read more

Вести

Тачи го одликува Трамп со Орденот на слободата и го покани да го посети Косово

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Отказ за советник на екс министерот Чулев поради насилно и недолично однесување

Читај повеќе

Трамп сакал да го помилува Асанж во замена за информација за хакираните сервери

Читај повеќе

Во Струмица пријавен случај на обљуба врз малолетно машко дете

Читај повеќе

Нуредини: За менаџирање со отпадот веќе има проект планови, но тоа е комплексен и скап процес

Читај повеќе

Путин: На руското оружје му нема рамно во светот

Читај повеќе

Владата ги објави имињата на предложените заменици-министри

Читај повеќе