УЕФА ЕУРО 2020

Случајот Ериксен ја покажа мрачната страна на фудбалот и медиумите

Играчот за врска на Данска Кристијан Ериксен колабираше во 43-тата минута од мечот на ЕУРО против Финска и мораше да биде реанимиран.

Соочени со изборот да ја продолжат играта или да ја одложат за следниот ден, тимовите решија да го рестартираат натпреварот откако состојбата на Ериксен се стабилизира во болница.

За европскиот печат, инцидентот покренува неколку прашања.

УЕФА требаше да ги заштити играчите

Водечкото тело на европскиот фудбал изврши неоправдан притисок врз данските играчи кога тие беа во состојба на шок, децидни се од Politiken:

„УЕФА требаше да истапи и да формира обрач околу играчите исто како што соиграчите го штитеа Кристијан Ериксен. Наместо тоа, тие беа принудени да продолжат да играат, врз основа на протоколи кои гарантираат дека прекинатите натпревари брзо ќе продолжат. Дури по целосно бесмислената игра, играчите беа вратени назад во нивниот хотел, каде ја поминаа ноќта со советници за кризи. УЕФА остана глува на критиките, тврдејќи дека сè било направено според правилата... Рече дека одложувањето на еден натпревар е невозможно. И додаде дека не е убаво да се разочараат оние кои платиле милијарди за правата на пренос“.

Експлоатацијата зема данок

Физичкиот товар што произлегува од тоа што играчите треба да играат повеќе и повеќе натпревари е постојан проблем во врвниот фудбал. Нешто мора да се смени тука, инсистира Magyar Hang:

„Случајот Ериксен веројатно уште еднаш ќе го постави прашањето како да се спречи таква трагедија да им се случи на играчи кои се приближуваат до границата. Зошто тоа не може да се избегне, и покрај целата модерна технологија и постојан медицински надзор? И навистина, која е поентата во играчите сѐ повеќе и повеќе да се експлоатираат на овој начин?“

Важноста на пружањето прва помош

Капитенот на репрезентацијата на Данска, Симон Кјер, му го извади јазикот на Ериксен од грлото за да се осигура дека не му го блокира протокот на воздух. De Morgen повика на мерки за да се осигура дека секогаш има некој на теренот што може да преземе брза акција во вакви случаи:

„Има малку смисла да се потпреме уште повеќе на здравствените прегледи. Но, да се даде прва помош и реанимација како приоритет е уште поважно. Кога некој доживува срцев удар, важно е да интервенирате што е можно побрзо. Не само на фудбалскиот терен, туку и во секојдневниот живот. Специјалистите за срце бараат курсеви за прва помош во младинските и спортските клубови. Така повеќе идни капитени ќе знаат што да прават ако некој од нивните играчи одеднаш колабира“.

BBC критикувани што не го прекинаа преносот порано 

Лидерот на лабуристичката партија во Велика Британија, Кир Стармер, го критикуваше BBC за тоа што порано не прекина да го емитува преносот во живо од напорите на медицинските лица да го стабилизираат Ериксен.

„Го гледав ова во живо и беше ужасно. Има ретки прилики кога знаете дека е сериозно од самиот почеток - изразите на играчите кои се на теренот, изразите на лицата на навивачите – стана многу мрачно многу брзо. Навистина се плашев од најлошото. Помислив дека гледам нешто што ниту еден љубител на фудбалот никогаш не сака да го гледа“, рече тој.

„Сметам дека можеа да го прекинат преносот порано и не знам зошто ги вперија камерите во партнерката на Ериксен кога таа излезе на теренот. Тоа е толку вознемирувачко“, додаде Стармер.

реклама

Најдобри во зодијакот - и астролозите бираат да им се родат децата во овој знак

Read more

Како изгледаат снимки на белите дробови од вакциниран и невакциниран ковид пациент?

Read more

Јавноста незадоволна од статуата на покојниот пејач: Ако ова е Тоше...

Read more

Осум секс митови што важат само во порно филмови

Read more

Фудбал

Роналдо: Нашите навивачи заслужуваат многу подобро

Read more

Инѕаги: Јуве само од пенал можеше да даде гол

Read more

Газдата на Њукасл пречекан со транспарент: Треба да си терорист и убиец за да купиш англиски клуб

Read more

Чудесниот Ибра забива и во петтата деценија, само тројца се пред него

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Роналдо: Нашите навивачи заслужуваат многу подобро

Читај повеќе
  • play_arrow

Инѕаги: Јуве само од пенал можеше да даде гол

Читај повеќе
  • play_arrow

Ентони се погрижи за победа на Лејкерс и стана 9-ти стрелец во историјата

Читај повеќе

Газдата на Њукасл пречекан со транспарент: Треба да си терорист и убиец за да купиш англиски клуб

Читај повеќе

Чудесниот Ибра забива и во петтата деценија, само тројца се пред него

Читај повеќе

Анчелоти: Класико ќе постои и без Меси, Роналдо и Рамос

Читај повеќе

Кој е новиот Халанд – дечкото кој им зададе страшен удар на Мурињо и Рома?

Читај повеќе
  • play_arrow

Соборен рекорд во Англија: 44 пенали во серија на еден натпревар

Читај повеќе
  • play_arrow

Модриќ: Подобро да не знаете каква музика слушам

Читај повеќе