Слушајте си го телото: Пет знаци дека ви недостасува магнезиум

Магнезиумот е еден од клучните минерали вклучени во стотици функции во нашето тело. Во случај на недостаток на овој минерал, ќе се појават одредени несакани ефекти.

Ова се пет знаци дека можеби имате недостаток на магнезиум.

Гадење или повраќање

Ако на телото му недостасува магнезиум, може да се појави гадење или дури и повраќање, а тоа е затоа што овој минерал е вклучен и во извршувањето на одредени функции на мозокот.

„Нашите гастроинтестинални нерви можеби не работат правилно, а тоа може да доведе до гадење“, објаснува нутриционистот Дејна Елис Ханес.

Таа додава дека повраќањето често е несакан ефект на мачнината, а повраќањето предизвикува уште повеќе губење на магнезиум.

Губење на апетит

Недостатокот на магнезиум може да влијае и на вашиот апетит. Ова може да биде директен резултат на гадењето, според Ханес.

Меѓутоа, недостатокот на магнезиум може да влијае и на нервите на таков начин што нервите поврзани со чувството на глад работат помалку ефикасно.

Недостаток на енергија

Магнезиумот игра важна улога во клеточниот метаболизам - процес со кој хранливите материи се претвораат во енергија.

„Доколку имаме малку магнезиум, стануваме помалку ефикасни“, објаснува Хунес, наведувајќи дека тоа може да доведе до чувство на слабост, тромост и замор.

Вкочанетост

Вкочанетоста или пецкањето во екстремитетите е еден од посериозните знаци на недостаток на магнезиум. Тешкотиите со чувството во рацете или нозете или пецкањето може да бидат резултат на ниските нивоа на магнезиум.

Грчеви

Грчеви може да настанат поради нерамнотежа на електролитните минерали како магнезиум, како и натриум, калиум или калциум, пишува Live strong.

Грчеви, исто така, може да се појават кога ниските нивоа на магнезиум предизвикуваат откажување на нервите во телото, предизвикувајќи мускулите да се контрахираат и да предизвикаат грчеви“, вели Ханес.

Тагови
реклама

На кого Русија ќе продава нафта откако ќе настапи целосното ембарго на ЕУ?

Read more

Мејведер го нокаутира Асакура во втората рунда

Read more

Научно докажано: Ако јадете ореви ќе живеете подолго

Read more

Објавена фотографија од вечното почивалиште на кралицата Елизабета

Read more

Здравје

Кои грешки ги правиме додека пиеме чај, а не сме ни свесни за тоа?

Read more

Научно докажано: Ако јадете ореви ќе живеете подолго

Read more

Постојаниот стрес може да доведе до деменција, тврдат експерти

Read more

Што се случува кога ќе си легнете по јадење?

Read more
 

Магазин

Кои грешки ги правиме додека пиеме чај, а не сме ни свесни за тоа?

Читај повеќе

Направи сам: Домашно средство против комарци и муви

Читај повеќе

Четири основни причини зошто многумина глумат оргазам

Читај повеќе

Штедливо и вкусно: Пица од стар леб

Читај повеќе

Научно докажано: Ако јадете ореви ќе живеете подолго

Читај повеќе

Објавена фотографија од вечното почивалиште на кралицата Елизабета

Читај повеќе

Славни родители кои имаат милијарди, а нема да им ги остават на децата

Читај повеќе

Најстарото дете во семејството е и најпаметно, вели науката

Читај повеќе

Идеја за ручек: Пилешки ролни со сланина

Читај повеќе