Слушнете како звучи структурата на коронавирусот претворена во музика

Научници успеаја да ја претворат структурата на S-протеинот на COVID-19 во музика. Претходно објавивме како изгледа коронавирусот SARS-CoV-2 виден под микроскоп, а сега можеме и да слушнеме какви истиот звучи.

Научниците овозможија да сознаеме како изгледа и звучи вирусот претворајќи ја неговата структура во музика. Поточно кажано, музиката се темели на структурата на протеините на коронавирусот со шилести издатоци (S-протеин). Токму со посредство на S-протеинот вирусот навлегува во цитоплазмата на клетката на домаќинот.

Звуците кои ги слушате претставуваат различни аспекти од шилестиот протеин кои излегуваат од површината на вирусот и му помагаат да се прилепи за клетката. Како и кај сите протеини, и овие шилци се направени од аминокиселини. Со помош на новата техника наречена сонификација, научници од МИТ ѝ доделија на секоја аминокиселина уникатна нота, претворајќи го целиот протеин во музика.

Аминокиселините имаат тенденција да се виткаа во спирали или сешират. Изтражувачите ги бележат овие промени со менување на траењето и јачината на тоновите, а молекуларните вибрации предизвикани од температурата исто така добиваат сопствен звук.

Ако се прашувате што е смислата на сето ова, научниците имаат одговор. Новиот формат им овозможува на научниците да ги пронајдата местата на протеините на кои антителата или лековите би се врзале, со едноставно барање на одредени звучни тонови кои одговараат на тие подрачја.

Според нив, тоа е побрз начин од конвенционалните методи кои се користат за изучување на протеинот, како молекуларното моделирање. Со други зборови кажано, со слушањето на вирусот еден ден би можеле да дојдат до лек или вакцина за болест како што е на пример COVID-19.

реклама

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Познато од кои делови на Скопје се денешните новозаразени

Read more

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Read more

Секси среда

Read more

Наука

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Read more

Кибер-окото функционира исто како човечкото око

Read more

Научници снимија раѓање на ѕвезден систем

Read more

Откриени седум нови коронавируси кај лилјаци во Африка

Read more

Гик

  • play_arrow

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Читај повеќе
  • filter

Lenovo ги претстави таблетите Yoga Duet 7i и IdeaPad Duet 3i

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум нови видеоигри кои со нетрпение ги очекуваме во јуни

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Realme X3 Superzoom наскоро пристигнува на европскиот пазар

Читај повеќе

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Читај повеќе

НАСА бара доброволци кои ќе поминат 8 месеци во руска лабораторија

Читај повеќе
  • filter

Како би можело да изгледа Galaxy Note 20?

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi подготвува смартфон на преклоп со ротирачки камери?

Читај повеќе
  • play_arrow

Видеоиграта Valorant пристигнува на 2 јуни

Читај повеќе