Слушнете како звучи удар од соларна бура на Земјата

Европската вселенска агенција ЕСА употреби четири вселенска летала во орбитата со цел зрачењата од соларните бури кои паѓаат во нашата атмосфера да ги претвори во звук. Резултатите се морничави.

Магнетосферата делува како штит од зрачењето кое се пренесува со соларни ветрови. За прв пат научниците снимиле како звучат кога тие набиени честички се одбиваат од магнетосферскиот штит и се судираат со надојдените честички, создавајќи магнетоакустични бранови. Резултатите се некој вид вселенска музика за која многумина би рекле дека е вознемирувачка.

ЕСА низ шест соларни бури откри дека брановите од овие бури се многу посложени отколку што претходно се мислеше.

Соларните ветрови се создаваат откако се создава магнетска ерупција на површината на Сонцето, а одговорни се и за Земјината аурора, како што е аурора боралис. Во нормални или мирни услови, магнетосферата произведува сигнал од ниска фреквенција.

Претстојната мисија на ЕСА, наречена Solar Orbiter, е најавена за февруари, 2020 година. Крајна цел е да се разбере соларното време за во иднина подобро да ја подготвиме нашата орбитална електроника и вселенските летала со кои управуваат луѓе против какви било потенцијални катастрофални настани.

Откритијата на ЕСА се објавени во Geophysical Research Letters.

реклама

Маск: Пирамидите во Египет се изградени од вонземјани

Read more

За јавните личности и приватните газиња

Read more

СЗО: Во моментов нема конечно решение за коронавирусот, а можеби нема ни да има

Read more

Задолжителен Ковид тест за тие што се враќаат во Германија

Read more

Наука

Научници работат на „вештачко Сонце“ вредно 20 милијарди евра

Read more

Ново успешно тестирање на Starship

Read more

Потенцијален лек за COVID-19 од коњски серум се тестира во Аргентина

Read more

Вакцините против COVID-19 ќе имаат дејство најмногу една година

Read more

Гик

Трамп сака да ја забрани апликацијата ТikTok, а Microsoft преговара да ја купи

Читај повеќе

Тинејџер ги хакирал Twitter профилите на Безос, Маск и Гејтс

Читај повеќе

Научници работат на „вештачко Сонце“ вредно 20 милијарди евра

Читај повеќе

Сајбер криминалците ги оштетиле граѓаните а Црна Гора за 1,8 милиони евра

Читај повеќе

Австралија е првата земја во која Facebook и Google ќе плаќаат за вести

Читај повеќе
  • filter

Google објави тизер за новиот смартфон Pixel – што да очекуваме?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ново успешно тестирање на Starship

Читај повеќе

Потенцијален лек за COVID-19 од коњски серум се тестира во Аргентина

Читај повеќе
  • filter

Пандемијата ја зголеми побарувачката за видеоигри: Продадени сите конзоли Nintendo Switch

Читај повеќе