Смартфоните ги уништуваат фотоапаратите – Nikon ја затвора фабриката во Кина

Познатиот производител на фотоапарати Nikon ќе ја затвори својата фабрика во Кина.

Станува збор за погон во провинцијата Јиангс на источниот брег од таа азиска држава.

Фабриката била отворена од 2002 година и вработувала околу 2.500 работници.

Таму се работело на производство на entry – level компактните дигитални фотоапарати и на уште некои делови за Single Lens Reflex фотоапаратите.

Како причина за затворање на погонот се наведува фактот дека корисниците се почесто наместо entry – level компактни дигитални фотоапарати се одлучуваат за купување на смартфони, кои со развојот на новите технологии имаат се подобра камера.

Според прелиминарните податоци, компанијата до крајот на оваа фискална година ќе забележи пад на продажбата на фотоапарати дури за 28 отсто.

Смартфоните со своите одлични камери полека но сигурно ги заменуваат фотоапаратите, иако тие и понатаму имаат дополнителни опции и преку нив може да се добие поквалитетна фотографија.

реклама

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Шенон Доерти: Ќе снимам видео за да се збогувам со најблиските

Read more

Пред и потоа: Неверојатни фотографии од луѓе кои оздравеле од COVID-19

Read more

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Фото

Како настанала најпознатата компјутерска позадина на сите времиња?

Read more
Моќта на новинарството: Победниците на World Press Photo 2020

Моќта на новинарството: Победниците на World Press Photo 2020

Read more
Од бебе до девојка: Татко го документира растењето на ќерката

Од бебе до девојка: Татко го документира растењето на ќерката

Read more
Маркантни фотографии и фотоапаратите со кои се направени

Маркантни фотографии и фотоапаратите со кои се направени

Read more

Гик

Од понеделникот 5 големи вселенски карпи минаа покрај Земјата

Читај повеќе

Совети од инсајдер во Google: Како да го забрзате Chrome?

Читај повеќе
  • filter

Lenovo го претстави новиот лаптоп со уникатно решение за слушалки

Читај повеќе
  • play_arrow

Настанот на Google во шест минути: Што сè претстави гигантот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Xiaomi ја претстави серијата Mi 10T: Смартфони со одлична батерија и врвни перформанси

Читај повеќе

Искандер - смртоносниот ѕвер: Со ова убиствено оружје Ерменија му се заканува на Азербејџан

Читај повеќе
  • filter

Што сè ново ќе претстави Google вечерва, освен Pixel 5?

Читај повеќе

Блокиран Twitter профилот на унгарската Влада

Читај повеќе

Под површината на Марс се откриени солени езера

Читај повеќе