Смартфонот Honor 50 пристигна во Европа, позната и цената

Смартфонот Honor 50 се појави на глобалниот пазар, па така стигна и во Европа.

Honor беше подбренд на Huawei, но се разделија од нив. Откако смартфонот беше претставен во јуни во Кина, овој модел го пронајде патот и до европскиот пазар. Цената на основниот модел изнесува 529 евра, а купувачите за тие пари ќе добијат 6 GB RAM и 128 GB интерна меморија. Верзијата со 8 GB RAM и 256 GB интерна меморија ќе чини 599 евра.

Honor ќе биде првиот уред на оваа компанија кој ќе се продава со апликациите на Google. Смартфонот ќе биде достапен во 40 земји.

Што се однесува до спецификациите, Honor 50 го движи Qualcomm Snapdragon 778G процесор, а го напојува батерија од 4300 mAh која поддржува 66W полнење.

Доби и 6,57-инчен заоблен OLED екран со резолуција од 1080 пиксели и фреквенција на освежување од 120Hz. Позади се сместени 4 камери, главната од 108, ултрашироката од 8, макро од 2 и сензор за длабочина од 2 MP.

Honor планира да го претстави и Honor 50 Lite по цена од 299 евра за модел со 6 GB RAM, a се очекува во Велика Британија, Франција, Германија, Италија и Шпанија.

Тагови
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Мобилни

Илон Маск како инспирација: Претставен iPhone од стопен дел на Tesla автомобил

Read more

Samsung прекинува со производство на Galaxy Note 20

Read more

Како да препознаете дека мобилниот ви е хакиран?

Read more

Откриени спецификациите на смартфонот OnePlus 10 Pro

Read more
 

Гик

Ова се најдобрите Android апликации за 2021

Читај повеќе

Првиот човек на Twitter поднесе оставка

Читај повеќе

Зошто древните народи намерно ги деформирале своите черепи?

Читај повеќе

Чудните сигнали од Венера можеби се резултат на вулканска активност

Читај повеќе
  • play_arrow

Илон Маск како инспирација: Претставен iPhone од стопен дел на Tesla автомобил

Читај повеќе

Решена мистеријата за напредната кинеска цивилизација која исчезнала пред 4.000 години

Читај повеќе

Исланд ја гради првата подземна опсерваторија на магма во светот

Читај повеќе

Конечно е „уловена“ мистериозната „невидлива честичка“

Читај повеќе

Xiaomi годишно ќе произведува 300.000 електрични автомобили

Читај повеќе