Смртоносниот Ghostrider го носи најголемиот американски топ на небото

Додека американските воздухопловни сили AC-130J летаат над станбените блокови во Јужна Кореја, неговите моќни камери речиси можат да гледаат низ прозорците на горниот кат.

Екипажот на ова летало со четири мотори, наречено Ghostrider, може да идентификува објекти оддалечени до 15 километри - потенцијални цели за најголемиот топ некогаш поставен на авион со фиксни крила.

CNN доби ексклузивен поглед во внатрешноста на авионот, доделен на Командата за специјални операции на американските воздухопловни сили, на почетокот на јуни, откако тој полета од својата домашна база во полето Хурлбурт во Флорида и се упати на заеднички вежби во Јужна Кореја.

Во вежба со гаѓање во живо, хаубица од 105 милиметри истрела гранати од 20 килограми на полигон источно од Сеул, а силата на секој истрел ја турна опашката на авионот тежок 80 тони два метри надесно.

Remote video URL

Околу осум секунди по пукањето, гранатите погодија цели 10.000 стапки подолу, додека контролорите ги гледаа резултатите од нивната работа на големите екрани во средината на авионот.

„Се проценува дека се уништени два тенкови“, потврдува глас преку радијата на екипажот AC-130.

Јасна порака до Северна Кореја: „Ние сме подготвени“

Пилотот-капетан Џон Икенбери вели дека присуството на AC-130 на вежбите во Јужна Кореја е дизајнирано да испрати едноставна порака до воинствените северни соседи и нивниот лидер Ким Џонг Ун - одвраќање.

„Тоа покажува дека сме подготвени“, рече Икенбери. Тензиите се зголемуваат на Корејскиот полуостров во последните месеци.

Северот испрати балони полни со ѓубре во областите во близина на Сеул и тестираше проектили, а јужнокорејските трупи испукаа предупредувачки истрели кога севернокорејските војници ја преминаа демаркационата линија во средината на демилитаризираната зона.

„Непростлива провокација“

Само оваа недела, Северна Кореја ги критикуваше вежбите на југот што се одржаа кон крајот на јуни и почетокот на јули како „непростлива и експлицитна провокација“.

Во исто време, Вашингтон одржува стабилно снабдување со опрема за Јужна Кореја за копнени, воздушни и поморски вежби што ќе кулминираат со една од најголемите годишни вежби, Ulchi Freedom Shield, на крајот на летото.

AC-130J, најновата верзија на борбениот авион Херкулес на американските воздухопловни сили, втора година по ред ја тестира својата способност во Кореја.

Хит Кертис, офицер за борбени системи на Hercules, вели дека е важно вооружениот брод да лета преку Тихиот Океан бидејќи овозможува практичен тренинг во услови кои не можат да се симулираат на полигони во Флорида или Ново Мексико.

Уникатни услови

Планинските масиви и гребени на Корејскиот Полуостров создаваат уникатни услови во однос на ветерот, а тоа може да направи разлика дури и за проектил кој патува со брзина поголема од 1.300 км/час.

Ова, исто така, им дава шанса на Кертис и на другиот офицер што седи во контролниот центар за оружје AC-130 да вежбаат заедно со јужнокорејските сојузници што можеби ќе треба да ги заштитат во случај на копнена војна на полуостровот.

Remote video URL

На огромни монитори се гледа бојното поле одблиску во нормална и инфрацрвена резолуција. Камерите поставени надвор од авионот можат да зумираат детали за да обезбедат прецизен оган од оружје.

„Она што е уникатно за AC-130 е количината на огнена моќ што ја носиме, количината на разновидна муниција и времето во кое можеме да делуваме“, вели командантот на мисијата мајор Џастин Бурис. Покрај хаубицата од 105 мм, AC-130J носи топ од 30 милиметри и може да лансира прецизно наведувани проектили и бомби од пилони на крилата.

Супериорна прецизност

Оружјето може да дејствува со речиси совршена прецизност на непријателските позиции во дострелот на сопствените трупи, со што авионот ја добива титулата „најдобар пријател на војникот“ во некои кругови.

И со полнење гориво во воздух, теоретски може да остане во акција онолку долго колку што можат да издржат екипажот и муницијата.

Вооружените чамци на американските воздухопловни сили датираат од Виетнамската војна, кога на едната страна на транспортниот авион Ц-47 беа поставени митралези од 7,62 мм. Со оваа конфигурација, леталото би можело да орбитира околу една точка и да испорачува огромна огнена моќ од своите митралези кои би можеле да испукаат 6.000 куршуми во минута.

Огнената моќ и ракетите што ги користеа за осветлување на цели за време на ноќните мисии ги добија прекарите „Spooky“ и „Puff the Magic Dragon“.

Како што напредуваше војната, беше потребен потежок авион за вооружена улога, па беа ангажирани транспортерите C-130 Hercules. Првата конверзија на C-130 во AC-130 се случила над Југоисточна Азија во 1967 година, според Националниот музеј на американските воздухопловни сили.

Учествуваше во Гренада, Панама, Сомалија, Ирак...

Со нивната способност да ги поддржуваат трупите во блиска борба, вооружените бродови AC-130 во различни варијанти учествувале во конфликти во Гренада, Панама, Сомалија, Ирак и Авганистан и спасиле безброј животи.

Со AC-130J, претставен во 2017 година, воздухопловните сили ги отфрлија митралезите во корист на попрецизно наведувана муниција. Но, имаше проблеми, вклучувајќи го и нападот во 2015 година на болницата на Лекари без граници (MSF) во Кундуз, Авганистан, во кој загинаа 42 пациенти и персонал.

Remote video URL

И покрај огромната огнена моќ што ја носи, AC-130 лета ниско и бавно, што го прави ранлив на противавионски оган. Седум воени бродови AC-130 се изгубени со текот на годините. Последен пат тоа се случи на 31 јануари 1991 година, кога ирачка ракета земја-воздух собори AC-130H за време на операцијата „Пустинска бура“.

Авионот се урна во Персискиот Залив додека ги поддржуваше американските маринци за време на битката за градот Хафџи на границата меѓу Кувајт и Саудиска Арабија, при што загинаа сите 14 членови на екипажот.

Опасност од оган од копно

Екипажите на AC-130 ја разбираат опасноста од оган од копно врз нивните авиони, а некои аналитичари ја доведуваат во прашање неговата корисност во секој потенцијален конфликт со Северна Кореја.

„Тие не можат да се користат на 170 километри од границата бидејќи се премногу ранливи на севернокорејската противвоздушна одбрана“, вели Питер Лејтон, соработник на Институтот Грифит Азија во Австралија и поранешен офицер во Кралските австралиски воздухопловни сили.

Лејтон вели дека овие авиони би можеле да бидат корисни за поддршка на сојузничките трупи во одбраната од севернокорејските специјални сили кои успеваат да се инфилтрираат подлабоко во јужнокорејската територија.

Сепак, Лејтон предупреди, ако таму избие војна, подобро е да не се користи AC-130.

Мајор Кристофер Меснард, директор за односи со јавноста на Корејската команда за специјални операции, рече дека AC-130J е соодветен вооружен систем за Корејскиот Полуостров: „Имаме најголема доверба во нашата способност да управуваме со системи за оружје како AC-130J на времето и местото што самите ги избираме и на начин што соодветно ги зема предвид ризиците, без оглед на регионот“.

реклама

Свет

Сомнеж за експлозив во близина на стадионот, блокирани улиците на Париз

Read more

Балон со ѓубре од Северна Кореја слета на претседателскиот комплекс во Сеул

Read more

Дали демократите згрешија? Петте најголеми маани на Камала Харис

Read more

Декласифицирани податоци: Колку нуклеарки имаат Американците?

Read more
 

Вести

Сериозна загриженост за независноста на судството во С. Македонија во извештајот на Европската комисија

Читај повеќе

Грција бележи голем пораст на бројот на заразени од ковид, некои држави издадоа итно предупредување до туристите

Читај повеќе

Владата: Државна лотарија незаконски доделувала лиценци за приредување на игри на среќа

Читај повеќе

Гостиварец ја фрлил мачката од VI кат и ја усмртил, кога полицијата му влегла дома нашла остатоци од други животни

Читај повеќе

Со автомобил удрил во малолетник во Скопје, па го однел детето на Комплексот клиники

Читај повеќе

Владата донесе одлука за вработување на 600 специјализанти во болниците

Читај повеќе

Тошковски: Ова што се случува во затворите е срам за Македонија, не може затвореник што наводно е во затвор да предизвика сообраќајка

Читај повеќе

Сомнеж за експлозив во близина на стадионот, блокирани улиците на Париз

Читај повеќе

Балон со ѓубре од Северна Кореја слета на претседателскиот комплекс во Сеул

Читај повеќе