Смртта на „бунга бунга“ девојка која сведочеше против Берлускони се води како сомнителна

Во Италија е отворена е истрага за убиство откако полицијата утврди дека има причина да ја води како сомнителна смртта на девојка од Мароко која сведочеше против поранешниот премиер Силвио Берлускони во 2012 година.

Иман Фадил (33) почина на 1 март во болница во Милано, еден месец откако беше примена со чудни болки во стомакот. Таа тогаш тврдеше дека била отруена.

Италијанските медиуми шпекулираат дека можеби била отруена со радиоактивна супстанца.

Поврзаноста со Берлускони

Фадил беше клучен сведок во судењето против Берлускони на кого му се судеше за плаќање сексуални услуги од малолетни проститутки на неговите злогласени „бунга бунга“ забави.

Берлускони (82) беше првично осуден, но потоа Апелационен суд го ослободи од вина. Подоцна беше осуден во друг случај за даночна измама и доби казна што ја отслужи со општествено корисна работа.

„Секогаш ми е жал кога ќе умре млад човек. Не ја познавам оваа личност, никогаш не сум зборувал со неа“, рече денеска Берлускони на прашањето дали ја познавал Фадил.

„Ги имам прочитано само нејзините изјави и сметам дека сѐ е измислено, апсурдно.“

Берлускони, кој беше премиер во четири влади, уште се соочува со разни обвиненија, вклучувајќи за мито и поткуп. Тој ги негира сите обвиненија.

Истрагата за Фадил

Јавниот обвинител на Милано Франческо Греко изјави дека има „неколку аномалии“ во лекарскиот извештај на Фадил.

„Докторите не одредија со сигурност никаква патологија што би можело да ја објасни смртта“, рече тој.

Италијанскиот весник Corriere della Sera објави дека болницата во Милано каде што беше примена Фадил испратила примероци во специјалистичка лабораторија.

Резултатите наводно покажале присуство на радиоактивни состојки, вклучувајќи кобалт.

Италијанското обвинителство ги нема потврдено овие наоди.

Италијанските медиуми исто така пишуваат дека Фадил, која била редовна гостинка на секс-забавите на Берлускони, пишувала книга за нејзините доживувања и полицијата работи на наоѓање на ракописот.

Берлускони стои на ставот дека „не е светец“, но категорично негира дека некогаш платил за секс со жена.

„Никогаш не сфатив кое е задоволството кога го пропушташ освојувањето.“

реклама

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Следи нов Чернобил ако Азербејџан ги оствари заканите против Ерменија

Read more

Три хороскопски знаци во кои се раѓаат најголемите женкари

Read more

Словенија забрани работење на продавниците во недела и за празници – Кога кај нас вака?

Read more

Свет

Чавушолу: Ако Азербејџан побара, Турција ќе интервенира во Нагорно-Карабах

Read more

Европол: Уапсени 166 криминалци од Југоисточна Европа

Read more

Следи нов Чернобил ако Азербејџан ги оствари заканите против Ерменија

Read more

Порошенко позитивен на коронавирусот

Read more

Вести

Кривична за скопјанец кој ја претепал својата мајка

Читај повеќе

ССМ: Работодавачите да ја исполнат обврската и да исплатат К-15

Читај повеќе

На ГАК новороденче родено позитивно на COVID-19, се испитува дали е прв случај за вертикална трансмисија

Читај повеќе

Одлуката за прекин на флексибилното работно време вратена на повторно разгледување во Владата

Читај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ на протест в сабота „против неправда, реваншизам и политичко насилство“

Читај повеќе

Нови 194 случаи на COVID-19 од 1.697 тестирања

Читај повеќе

Локални избори за нов градоначалник на Штип во декември

Читај повеќе

Бочварски и Баздникин разговараа за гасификацијата во државава и директно авионско поврзување со Русија

Читај повеќе

Намален бројот на работници во индустријата

Читај повеќе