Смути од само неколку состојки за чистење на црниот дроб и цревата

Секој природен лек е добредојден за време на пандемија, а истото важи и за смути направено од целер, лимон и авокадо.

Зелениот зеленчук има противвоспалително дејство како резултат на присуството на цинеол и линолеинска киселина во неговиот состав.

Целерот исто така е познат по своите лековити својства. Го намалува нивото на холестерол и шеќер во крвта. Тоа спречува формирање на тромб, служи како терапија за анемија поради високата содржина на железо.

Го зголемува лачењето на ензимите и го чува здравјето на дигестивниот систем.

Исто така, целерот ја подобрува функцијата на црниот дроб. Обидете се да додадете целер во вашата исхрана бидејќи има многу користи за вашето здравје.

Потребни состојки:

Целер

2 лажици сок од лимон или лимета

1 авокадо

1 чаша филтрирана вода

1 чаша коцки мраз

1 лажица мед

Начин на подготовка:

Ставете ги состојките во блендер и мелете додека да се измеша добро. Сипете го во чаша и испијте наместо појадок или ужина.

реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Здравје

Истражување: Колку штити една доза, а колку две дози на Pfizer?

Read more

Пет причини поради кои сте постојано жедни

Read more

Исфрлањето на глутенот од исхраната не е за секого безопасно

Read more

Најнездравиот начин на подготовка на јајца

Read more
 

Магазин

Кои се најбогатите земји на светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајки и деца, фејл компилација

Читај повеќе

Како да ја развиете читачката способност кај децата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Бувот писмоносец кој не сакаше да се оддели од писмото

Читај повеќе
  • play_arrow

Согорете 600 калории додека ги правите овие вежби дома

Читај повеќе

Истражување: Колку штити една доза, а колку две дози на Pfizer?

Читај повеќе

Како да препознаете кога е жената сексуално возбудена?

Читај повеќе

Колку милијарди долари доби Мелинда Гејтс по разводот?

Читај повеќе

Десерт на денот: Колач со бело чоколадо и кокос

Читај повеќе